Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Elastyczne i drukowane baterie wkrótce zasilą nasze smart-ubrania

29.05.2017 11:46

Technologiczna przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje. Smart-ubrania zasilane miniaturowymi bateriami już niedługo mogą zadebiutować na rynku.

Elastyczne i drukowane baterie wkrótce zasilą nasze smart-ubrania fot. YouTube / kadr z materiału wideo

Nową technologię baterii stworzyli naukowcy z Uniwesytetu Kalifornijskiego w San Diego. Wymyślone akumulatory wykorzystują elastyczny materiał polimerowy, możliwy do uzyskania z izoprenu, a dzięki ich właściwościom można je nadrukować na tkaninę niczym obecnie wykorzystywane wzory i naszywki w przemyśle odzieżowym.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć działanie takich baterii w akcji. Naukowcy na przykładzie wykorzystują elastyczne baterie, które wykonali z użyciem tlenku cynku, bizmutu i srebra.

Baterie na pierwszych testach mogą bez problemu zasilać kilka diod LED zamontowanych w koszulce, a ich unikalna, rozciągliwa konstrukcja zapewnia im wysoką wytrzymałość nawet przy silnych naciskach i rozciąganiu, co naukowcy udowodnili na materiale wideo.

Przyszłość technologii jest naprawdę ciekawa, a smart-ubrania to tylko jeden z elementów nowoczesnego wykorzystania jej dobrodziejstw w najbliższym czasie.

Zagłosuj

Chciałbyś nosić smart-ubrania?

RadioZET.pl/geekweek.pl/AM

Oceń