Elektroniczny Androidowy Komornik - uważaj na tego wirusa. Zaraża smartfony

06.11.2017 09:30

Groźny wirus po zainfekowaniu smartfona żąda od jego właściciela opłaty okupu - pretekstem jest uiszczenie grzywny na rzecz Krajowej Rady Komorniczej.

Elektroniczny Androidowy Komornik - uważaj na tego wirusa. Zaraża smartfony fot. pexels

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które zaszywa się w systemie operacyjnym użytkownika, by następnie zaszyfrować wszelkie pliki dostępne na dysku. Następnie żąda od użytkownika okupu za przywrócenie dostępu do tych plików.

Do tej pory tego typu oprogramowanie było przede wszystkim plagą komputerów PC z systemem Windows. Plaga zarażenia komputerów wirusami Petya i NotPetya sparaliżowała miliony komputerów na całym świecie, a setki tysięcy firm musiało przerwać prace i zająć się tym problemem informatycznym. Teraz wirus tego typu dostępny jest na Androidzie i podobnie jak w przypadku komputerowego ransomware, również może sporo nabroić na urządzeniu mobilnym.

O nowym wirusie informuje Krajowa Rada Komornicza, czyli organ reprezentujący komorników sądowych. W oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie komornik.pl, możemy przeczytać:

"

"Krajowa Rada Komornicza ostrzega o kolejnym sposobie na wyłudzenie pieniędzy. Oszustwo polega na blokowaniu telefonów komórkowych bądź innych urządzeń elektronicznych pod pozorem posiadania, przeglądania lub rozpowszechniania niedozwolonych treści, a następnie żądaniu zapłaty rzekomej grzywny na rzecz Krajowej Rady Komorniczej (Elektronicznego Androidowego Komornika) w celu odblokowania urządzenia.

W rzeczywistości chodzi o hackerską działalność przestępczą polegającą na infekowaniu urządzeń elektronicznych wirusem, który powoduje blokadę ich działania, a następnie żądanie okupu za odblokowanie.

Krajowa Rada Komornicza jest organem samorządu zawodowego komorników sądowych i w żadnym wypadku nie jest uprawniona do ingerencji w urządzenia elektroniczne osób trzecich, ani tym bardziej do żądania od kogokolwiek pod żadnym pozorem zapłaty za rzekome „odblokowanie” urządzeń. Pojęcie Elektronicznego Androidowego Komornika jest wymyślone i służy wyłącznie wprowadzeniu potencjalnych użytkowników w błąd.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i niezwłoczne zawiadamianie organów ścigania o każdej próbie wyłudzenia." "

Wirus działa na podobnej zasadzie, jak swego czasu "Ransoc" - ten z kolei był aktywowany w momencie, gdy na urządzeniu użytkownika wykryto nielegalne materiały. W tym przypadku wirus opiera się ponownie na strachu użytkownika, cyberprzestępcy wybrali tym razem metodę "na komornika".

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się mieć wirusa na smartfonie?

RadioZet.pl/bezprawnik.pl/AM

Co wiesz o telefonii? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

Oceń