Facebook nie da przeczytać fałszywych wiadomości

04.08.2017 14:55

Zjawisko „fake news” staje się coraz większym problemem – największy serwis społecznościowy na świecie znalazł sposób, żeby z nim walczyć.

Facebook nie da przeczytać fałszywych wiadomości fot. materiały prasowe

Nieprawdziwe informacje umieszczane w internecie mogą zmienić losy świata – a przynajmniej tak uważają specjaliści, którzy przeanalizowali najchętniej czytane i udostępniane informacje w ciągu kilku ostatnich miesięcy kampanii prezydenckiej w USA.

Jak się okazało, większa popularnością cieszyły się „fake newsy” niż rzetelne, przedstawiające fakty artykułu – i mogło to wpłynąć na wynik wyborów.

Facebook znalazł sposób na walkę ze sfałszowanymi wiadomościami – będzie ukrywał odnośniki do artykułów, które zostaną uznane za zawierające nieprawdziwe dane, a obok informacji o nim będzie prezentował najważniejsze fakty.

Za odnajdywanie potencjalnych krążących wśród użytkowników Facebooka „fake newsów” ma odpowiadać sztuczna inteligencja, która będzie analizować sposób rozprzestrzeniania się linków i reagowania na nie.

Treści, które wydadzą się być podejrzane, zostaną udostępnione niezależnym ekspertom, którzy po zbadaniu sprawy odeślą publikację na pokazującą stan faktyczny. To właśnie ona będzie pokazywana jako dołączona do oryginalnego, kłamiącego tekstu.

Zagłosuj

Jak oceniacie pomysł Facebooka?

RadioZET.pl/MT

Oceń