Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Facebook wprowadzi płatny abonament

20.07.2017 09:06
xxx zet

W październiku 2017 mają zacząć się testy usługi subskrypcji na Facebooku – żeby móc przeglądać treści w serwisie, trzeba będzie płacić.

Facebook wprowadzi płatny abonament fot. FACEBOOK(LET), CC BY 2.0

To wynik rozmów, jakie portal społecznościowy prowadzi z wydawcami stron internetowych. Zarzucają oni Facebookowi, że ten zarabia na pokazywaniu ich treści bez należytej rekompensaty.

Paywall – tak nazywa się ograniczenie dostępu do materiałów i odblokowanie ich po zapłaceniu za to przez użytkownika – ma obejmować artykuły publikowane przez gazety i serwisy internetowe w sekcji Instant Articles na Facebooku.

Szczegóły usługi są jeszcze precyzowane – z przecieków wiadomo, że użytkownicy mają mieć możliwość zapoznania się w miesiącu z co najmniej 10 bezpłatnymi artykułami od danego wydawcy, zanim będą musieli zacząć płacić za czytanie i oglądanie.

Koszt dostępu do treści ma być ustalany indywidualnie przez twórców artykułów - korzystanie ze społecznościowych funkcji serwisu ma być cały czas nieodpłatne.

Nie wiadomo, czy Facebook będzie w przyszłości dostępny w Polsce - Ministerstwo Finansów zastanawia się, czy serwis nie powinien zostać zablokowany ze względu na potencjalne łamanie ustawy antyhazardowej.

Zagłosuj

Płacilibyście za dostęp do wiadomości na Facebooku?

RadioZET.pl/MT

Oceń