Facebook zajmie się produkcją sprzętu - na pierwszy rzut kamery VR

20.04.2017 13:01

Facebook mocno inwestuje w rozwój technologii do VR (wirtualnej rzeczywistości) - nie tylko zajmie się produkcją odpowiedniego oprogramowania do jej obsługi, ale również wprowadzi na rynek specjalistyczne kamery umożliwiające produkcję materiałów dla tego formatu.

Facebook zajmie się produkcją sprzętu - na pierwszy rzut kamery VR fot. Facebook

Zaprezentowane przez Facebooka dwie kamery z serii Surround360 to mocno udoskonalone konstrukcje w stosunku do pierwszej kamery, jaką firma zaprezentowała w zeszłym roku. Poprzedni model był jedynie wersją testową, która jednak nie trafiła do oficjalnej sprzedaży.

Zagłosuj

Jesteś zainteresowany technologią wirtualnej rzeczywistości?

Czym więc są kamery Surround360 od Facebooka?

To zaawansowane urządzenia wyposażone odpowiednio w 24 (w modelu x24) i 6 (w modelu x6) osobnych kamer, które są ustawione tak, by obejmować pełne pole widzenia w każdej z osi wokół kamery.

Facebook-Surround-360-4

Tradycyjne kamery, które nagrywają wideo w formacie 360 stopni, pozwalają na tworzenie materiałów, które oglądane w formie VR dają możliwość rozglądania się po dwóch osiach - pionowej i poziomej. Z kolei kamery Surround360, w połączeniu ze specjalnie tworzonym przez Facebooka oprogramowaniem, pozwolą na drobne przemieszczanie się w nagranym świecie. Umożliwi to wprowadzenie do nagrań nieco większej immersji i lepsze oddanie efektu znanego z gier VR.

Facebook-Surround-360-3

Facebook na razie jeszcze nie ujawnia cen ani specyfikacji obu kamer - wiadomo tylko, że kręcą obraz, który daje rozdzielczość 8K po montażu. Cena jednak zapewne będzie na tyle wysoka, że pozwolić sobie na nie będą mogły jedynie duże firmy, które będą chciały tworzyć profesjonalne materiały VR. Obie kamery mają zadebiutować w sprzedaży jeszcze w tym roku.

Zagłosuj

Uważasz, że Facebook powinien inwestować w VR?

RadioZET.pl/AM

Oceń