Fałszywa wersja AdBlock Plus nabrała tysiące użytkowników Chrome'a

10.10.2017 12:01

Po raz kolejny sklep z rozszerzeniami dla przeglądarki Google Chrome przepuścił niebezpieczną wtyczkę.

Fałszywa wersja AdBlock Plus nabrała tysiące użytkowników Chrome'a fot. Google

Niecałe 40 tysięcy osób zdołało skorzystać z podrobionej wersji znanego rozszerzenia umożliwiającego zablokowanie reklam na niezaufanych stronach.

Rozszerzenie zdołało bez problemów przejść testy bezpieczeństwa Google i zostało opublikowane w oficjalnym sklepie z rozszerzeniami dla Chrome'a. Dopiero wskazanie Google'owi problemu przez użytkownika Twittera zwróciło uwagę firmy na klona wtyczki AdBlock Plus.

Podrobiona wtyczka posiadała taką samą nazwę jak oryginał - "AdBlock Plus", a jej opis zawierał dokładnie to, co oferuje pierwowzór. Różnicę między dwoma można było jedynie poznać poprzez nazwę dewelopera odpowiedzialnego za publikację rozszerzenia - oryginał pochodzi od "adblockplus.org" i korzysta z niego ponad 10 milionów osób. Na fałszywkę nabrało się 37 tysięcy użytkowników. Nie jest do końca wiadome, jakie szkodliwe zachowania może uruchomić podrobiona wersja Adblocka Plus.

Problem ten pokazuje, jak bardzo sklep z rozszerzeniami dla przeglądarki Chrome jest ograniczony m.in. w kwestii bezpieczeństwa. Firma wprawdzie mocno dba o użytkowników Androida i mobilny sklep Google Play, natomiast Chrome Web Store powinien otrzymać sporą dawkę aktualizacji - również w sferze wyglądu, który nie za bardzo zachęca do jego użytkowania.

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie i rozpoznaj starszy model telefonu:

Oceń