Fałszywa wersja Windows Movie Maker w sieci. Naciąga użytkowników na niemałe pieniądze

14.11.2017 14:28

Jeśli szukasz windowsowej aplikacji do montażu filmów w Google lepiej uważaj - jeden z pierwszych wyników na temat aplikacji kieruje do strony, która zawiera zainfekowany instalator programu.

Fałszywa wersja Windows Movie Maker w sieci. Naciąga użytkowników na niemałe pieniądze

Fałszywy Windows Movie Maker

Cybeprzestępcom udało się wypozycjonować swoją stronę z "lewym" instalatorem na dość wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Po wpisaniu w wyszukiwarce Google frazy Windows Movie Maker strona windows-movie-maker.org na naszym redakcyjnym komputerze pojawia się jako trzeci wynik wyszukiwania. Jeśli więc odpowiednio dużo osób szuka tej aplikacji, to zyski cyberprzestępców mogą być ogromne.

Darmowa wersja aplikacji jednak płatna

Na stronie otrzymamy możliwość pobrania za darmo pełnej wersji programu Microsoftu i nic w tym dziwnego - firma udostępnia to oprogramowanie do edycji wideo bezpłatnie swoim użytkownikom. Aplikacja jednak jest odpowiednio zmodyfikowana przez cyberprzestępców i po pewnym czasie poprosi nas o wpłacenie 29,99$ na konto w zamian za możliwość dalszego korzystania z aplikacji.

Przekręt dodatkowo kpi z użytkowników informując ich, że wspomniana kwota to istna okazja, bowiem jedynie teraz aplikacja jest dostępna z 25% zniżką.

Specjaliści z firmy ESET, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem ostrzegają przed tym zagrożeniem. Zostało ono sklasyfikowane jako Win32/Hoax.MovieMaker i obecnie jest najczęściej wykrywanym przez antywirusy niebezpiecznym plikiem. Jeśli więc nie masz odpowiedniego antywirusa warto wyposażyć się nawet w darmową aplikację zapewniającą ochronę przed tego typu niebezpiecznymi plikami.

Zagłosuj

Skąd przeważnie pobierasz aplikacje?

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń