Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fałszywe e-awiza trafiają do skrzynek mailowych Polaków

24.10.2017 15:20

Na skrzynki e-mailowe Polaków rozsyłane są wiadomości zawierające szkodliwe oprogramowanie.

Fałszywe e-awiza trafiają do skrzynek mailowych Polaków fot. pocztapolska

Cyberprzestępcy wracają ze starą metodą instalacji złośliwego oprogramowania na komputerach swoich ofiar - w załączaniku dołączonym do wiadomości rzekomo pochodzącej od Poczty Polskiej zawarty jest bowiem plik dokumentu Microsoft Office w którym zaszyto złośliwy kod.

Próba otwarcia zainfekowanego pliku na komputerze z zainstalowanym pakietem Microsoft Office może skończyć się źle dla bezpieczeństwa naszego komputera i danych na nim zawartych. Uruchomienie pliku wraz z wyrażeniem zgody na uruchomienie zawartych w nim skryptów może spowodować pobranie i zainstalowanie w systemie Windows tzw. ranomware, czyli oprogramowania szyfrującego pliki na komputerze, których odblokowanie możliwe jest jedynie poprzez opłacenie okupu cybeprzestępcom.

Fałszywa_wiadomosć2

Cyberprzestępcy poszli o krok dalej w sprawieniu byśmy zaufali fałszywej wiadomości - w mailu zawarte są nasze prawdziwe dane, które zapewne pochodzą ze skradzionej bazy danych. Jeśli więc niczego nie zamawialiście i nie oczekujecie na awizo warto podchodzić do takich wiadomości z dużą dozą ograniczonego zaufania, a tym bardziej unikać załączników zapisanych w formatach doc lub xls. Zwykle tego typu pliki są przesyłane w formacie pdf.

Zagłosuj

Otrzymałeś taką podejrzaną wiadomość?

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń