Finalny pojedynek AI Google'a z chińskim mistrzem Go - kto wygrał?

30.05.2017 13:21

Kiedy w zeszłym tygodniu pisaliśmy o pierwszym, zwycięskim dla sztucznej inteligencji pojedynku w grze Go, nie spodziewaliśmy się takiego finału.

Finalny pojedynek AI Google'a z chińskim mistrzem Go - kto wygrał? fot. Google

AlphaGo to algorytm, który został stworzony do gry w liczącą ponad 3 tysiące lat chińską grę Go. Opracowany przez firmę DeepMind zakupioną przez Google'a, otrzymał odpowiednie wsparcie finansowe umożliwiające jego niesamowity rozwój.

Sama gra "Go" polega na ustawieniu okrągłych pionków na jednym z 361 przecięć na 19 poziomych i pionowych linii. Ten gracz, który zdoła otoczyć swoimi pionkami większe terytorium na planszy, wygrywa.

Sztuczna inteligencja stanęła do walki z mistrzem świata w Go - 19 letnim Ke Jie z Chin. Do tej pory nikt nie był w stanie go pokonać - ale w sumie sztuczna inteligencja nie jest kimś. Podczas trzech meczów SI wygrywała za każdym razem.

W pierwszym meczu sztuczna inteligencja nie pokonała mistrza z druzgocącą przewagą, lecz drobnymi krokami udało jej się ograć wymagającego przeciwnika. Algorytm bowiem nie ma wygrać za wszelką cenę - ma po prostu grę wygrać, nawet przy niewielkiej przewadze. Kolejne mecze były wygrane dzięki strategii zastawiania przeciwnika w kącie, rzadko wykorzystywanej przez ludzkich graczy. Pytanie, czy na przegraną przez Ke Jie dwóch pozostałych meczów wpłynął czynnik, którego maszyna by nie doświadczyła - stres.

Teraz twórcy programu nie zamierzają już go wykorzystywać do rozgrywania meczów z ludzkimi graczami, jako że po prostu nie ma na świecie mocniejszego zawodnika niż dotychczasowy mistrz z Chin. Firma DeepMind zajmie się jednak tworzeniem kilku prac na jej temat, w tym stworzenia specjalnego programu uczącego nowych zawodników strategii w grze. Sama sztuczna inteligencja zapewne zostanie jednak wykorzystana w przyszłości do innych, bardziej złożonych problemów i projektów.

Zagłosuj

Boisz się możliwości sztucznej inteligencji w przyszłości?

RadioZet.pl/AM

Oceń