Firefox 55 - wielkie zmiany i rekordy wydajności

26.07.2017 11:40

Następne wydanie przeglądarki Firefox otrzyma sporą dawkę usprawnień.

Firefox 55 - wielkie zmiany i rekordy wydajności fot. pixabay

Mozilla w ramach projektu "Quantum Flow" zamierza mocno pracować nad ogólną wydajnością i responsywnością swojego produktu. W porównaniu do konkurencyjnych przeglądarek, jak Google Chrome, Opera czy Safari, rozwiązanie Mozilli pozostało dość mocno w tyle pod tym względem, a więc firmie nie pozostało nic innego jak zakasać rękawy i wziąć się solidnie do roboty.

Jeden z programistów pracujących nad rozwojem przeglądarki pochwalił się wynikami, jakie 55. wersja Firefoksa osiąga w porównaniu do poprzedniego wydania.

Przywracanie sesji złożonej z 1691 kart w Firefox 54. zajmowało nieco ponad 4 minuty, natomiast wersja 55. to jedynie ok. 15-20 sekund. Dodatkowo zmalało wykorzystanie zasobów pamięci RAM - z ok. 2 GB do niecałych 500 MB.

ff

Skąd taka duża rozbieżność czasu? Poza wieloma optymalizacjami kodu, następna wersja Firefoksa posiada zaimplementowaną funkcjonalność, która ładuje tylko kilka ze wspomnianych 1691 kart na jej starcie, a reszta jest wczytywana dopiero w momencie ich odwiedzenia. Obecne wydania próbują załadować wszystkie jednocześnie.

Może ta i wiele innych zmian nadchodzących wraz z kolejną wersją przeglądarki zachęcą użytkowników do powrotu do jej użytkowania. Firefox bowiem zmaga się teraz z dużym odpływem użytkowników, którzy przechodzą na mocniej rozwijane rozwiązania konkurencji.

Zagłosuj

Z jakiej przeglądarki internetowej korzystasz na co dzień?

RadioZet.pl/AM

Oceń