Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fly Elephant to niezwykła drukarka 3D — by pracować, musi latać!

06.03.2018 09:54
xxx zet

Ta drukarka 3D nie jest ograniczona do fizycznych ścian konstrukcji. Może budować obiekty tak duże, jak sobie wymarzymy.

DediBot (na zdjęciu dron Fly Elephant) fot. DediBot (na zdjęciu dron Fly Elephant)

Fly Elephant to tak naprawdę sześciowirnikowy dron, który posiada zamontowany na spodzie element odpowiedzialny za drukowanie. Dzięki bezprzewodowej łączności maszyna sterująca może odpowiednio przekazywać urządzeniu polecenia, by mogło sprawnie dokonać druku 3D w dowolnej przestrzeni.

Największym problemem tego wynalazku jest zapewnienie mu odpowiedniej stabilności do prawidłowego druku. Ogromny plus w postaci nieograniczonej wielkości konstrukcji może być bowiem zachwiany przez niekorzystne warunki atmosferyczne — silny wiatr lub ulewa to tylko niektóre z nich.

fly2 fot. DediBot (na zdjęciu dron Fly Elephant)

Zapewnienie odpowiednich warunków Fly Elephantowi powinno być jednak stosunkowo łatwe w hangarach lub dużych halach, jeśli ktoś zdecyduje się na jego profesjonalne wykorzystanie.

Według producenta urządzenie powinno być w stanie drukować ogromne elementy potrzebne do konstrukcji statków kosmicznych, budynków i innych dużych obiektów i maszyn. Wizja firmy stojącej za tą maszyną — DediBot — przewiduje kilka rozwiązań, które usprawnią pracę.

fly1

Maszyny, by nie musieć ciągle lądować w celu naładowania i uzupełniania zapasów surowców do druku, będą miały zapewnione wszelkie surowce za pośrednictwem specjalnej sieci kabli, które wychodziłyby z nadzorującego konstrukcję balonu. Prócz tego dodatkowo dbałby on o ich stabilizację, dzięki możliwości analizy warunków zewnętrznych.

RadioZet.pl/AM

Oceń