Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ford i Domino's dostarczą pizzę autonomicznym samochodem

31.08.2017 11:00
xxx zet

Aktualnie trwają testy tego rozwiązania. Czy dostawcy mają się czego obawiać?

Ford i Domino's dostarczą pizzę autonomicznym samochodem fot. Ford

Rozwój technologii lada dzień może nas zaskoczyć swoim tempem. Wyobrażacie sobie zamawianie jedzenia do domu, lecz zamiast kuriera pukającego do drzwi otrzymacie wiadomość o możliwości odbioru swojego dania z samochodu - a na dodatek za jego kółkiem nie znajdziecie kierowcy?

Taką wizję mają przed sobą aktualnie 2 firmy - producent samochodów Ford i sieć pizzerii Domino's, które obecnie prowadzą testy takiego rozwiązania w Stanach Zjednoczonych.

Testy te na razie jednak symulują warunki, jakich być może doczekamy się za kilka lub kilkanaście lat. Autonomiczny pojazd Forda bowiem prowadzony jest przez kierowcę - jak wyjaśnia Ford - "To symulacja. Nie chcemy czekać na tyle długo, by można było w pełni wyeliminować kierowcę."

Dzięki eliminacji kierowców z równania koszty dostaw mają zostać zmniejszone - zyskać mają na tym zamawiający, jak i same lokale oferujące usługę dostawy jedzenia.

Według Forda na podstawie obecnie przeprowadzanych testów będzie można lepiej ustalić kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie - aktualnie przewiduje się, że może to nastąpić już w 2021 roku.

RadioZet.pl/AM

Oceń