Google blokuje dostęp do aplikacji YouTube na urządzeniach konkurencji

07.12.2017 15:23

Blokada wkrótce może zostać poszerzona o kolejne urządzenia.

Google blokuje dostęp do aplikacji YouTube na urządzeniach konkurencji fot. Amazon

Zarówno Google, jak i Amazon, pracują teraz nad rozwojem swoich smart-urządzeń, które zawsze podłączone do sieci dają użytkownikom dostęp m.in. do wirtualnego asystenta i innych funkcjonalności.

Najwyraźniej Google nie spodowało się to, jak rozwijają się produkty jego konkurenta - Amazonowi, więc firma postanowiła wyłączyć dostęp do funkcjonalności, które wkrótce mogłyby być atrakcyjnym punktem sprzedażowym ich autorskiego rozwiązania.

echo show

W związku z tym na urządzeniu Amazon Echo Show - inteligentnym głośniku z ekranem nie będzie można już oglądać materiałów na YouTube. Firma wyłączyła dostęp do ich usługi pod pozorem tego, że "nie ona jest twórcą tych aplikacji" - co może być rozszyfrowane pod różnymi przesłaniami, lecz całość może jednak być odwetem za to, że Amazon wycofał się ze sprzedaży kilka produktów Google'a, które były konkurencją dla jego oferty.

Oko za oko, ząb za ząb?

Google wkrótce również wyłączy wsparcie dla YouTube'a na kolejnym urządzeniu Amazona - FireStick TV, który jest alternatywą dla Chromecasta. Firmy więc wzajemnie zaczną tępić swoje produkty i usługi, tylko po to, by mieć dane rzeczy na wyłączność, a w wyniku tego straci na całym zamieszaniu tylko jedna strona - konsument.

Historia ta pokazuje, że jednak Google nie jest takie dobre jak mogłoby się wydawać - w końcu firmie wciąż chodzi o zarabianie pieniędzy, lecz najwyraźniej w niektórych przypadkach tych pieniędzy od niektórych firm nie chce. Czy "ban" na YouTube'a przełoży się na inne urządzenia od Amazona lub urządzenia od innych firm? Czas pokaże. Oby tylko Google nie postanowiło zrobić monopolu na swój serwis wideo i udostępni go tylko na swoich autorskich produktach.

Zagłosuj

Uważasz, że Google słusznie postąpiło wyłączając YouTube'a na urządzeniach Amazona?

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę technologiczną i odgadnij pierwotną cenę tych gadżetów:

Quiz. Ceny technologii fot. pixabay
Oceń