Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Google chce poprawić jakość zdjęć nocnych w smartfonach

27.04.2017 14:41

Możliwości aparatów w naszych smartfonach mogą zostać mocno poprawione, dzięki metodzie opracowywanej przez Google.

Google chce poprawić jakość zdjęć nocnych w smartfonach fot. Florian Kainz / Google

Nowoczesne smartfony potrafią wykonywać bardzo dobrej jakości zdjęcia - jeśli scena, którą chcemy uchwycić jest odpowiednio dobrze oświetlona. Mimo wprowadza coraz nowszych i lepszych modułów aparatów do urządzeń mobilnych, wciąż nie są one w stanie dorównać cyfrowym lustrzankom lub cyfrowym bezlusterkowcom pod kątem jakości zdjęć wykonywanych przy niskim oświetleniu.

Poprawę tego, ma przynieść nowo opracowywana metoda przez Google. Pracownik firmy - Florian Kainz pracuje nad tym projektem i już może pochwalić się świetnymi wynikami. Poniżej próbka prac - od zdjęcia wykonanego standardowo, poprzez proces jego poprawiania, aż do zdjęcia wynikowego.

1

Opracowana przez niego metoda wykorzystuje między innymi specjalnie napisaną do tego aplikację aparatu dla urządzeń z Androidem. Aplikacja pozwala na wykonanie serii do 64 zdjęć, z możliwością wprowadzenia własnych ustawień, w tym ekspozycji, punktu ostrości i czułości ISO, które mają na celu odpowiednie dopasowanie się do warunków oświetlenia i kadrowanej sceny. Następnie te wszystkie zdjęcia łączone są w jedno, poprawione zdjęcie oferujące znacznie lepszą jakość, niż wykonane z pomocą domyślnej aplikacji aparatu przy niskim oświetleniu.

Jak na razie ta metoda wymaga jeszcze często pomocy maszyn zewnętrznych do poprawnej obróbki zdjęć, lecz jeśli zostanie udoskonalona, to możemy spodziewać się całkiem atrakcyjnych efektów zdjęć i na naszych smartfonach w przyszłości.

Zagłosuj

Zdarza Ci się robić zdjęcia podczas słabych warunków oświetleniowych?

RadioZet.pl/research.googleblog.com/AM

Oceń