Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Google płaci Apple aż 3 miliardy dolarów - za co?

17.08.2017 12:40
xxx zet

Mogłoby się wydawać, że z tytułu sprzedaży reklam w wyszukiwarce to Apple powinno płacić Google takie kwoty. Za co więc gigant wyszukiwarek internetowych musi płacić tak horrendalne pieniądze?

Google płaci Apple aż 3 miliardy dolarów - za co? fot. pexels

Aż 3 miliardy dolarów Google wpłaca na konto Apple tylko i wyłącznie za to, że ich wyszukiwarka internetowa jest domyślnie ustawiona na mobilnych urządzeniach z systemem iOS - na iPhone'ach i iPadach.

Jak duża dla Apple jest kwota 3 miliardów dolarów? Według Business Insidera to aż 5% całego zysku Apple i 25% wzrostu zysku operacyjnego w ostatnim czasie. Dzięki różnym umowom i porozumieniom, zawartym między dwoma gigantami, ta współpraca opłaca się obydwu firmom.

Wprawdzie jeszcze 3 lata temu kwota, jaką Google musiało płacić za ustawienie domyślnej wyszukiwarki internetowej w iPhone'ach, wynosiła miliard dolarów, tak teraz mimo podniesionej stawki, Google i tak zgarnia spore zyski.

Dlaczego Google jest skore płacić takie kwoty? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - użytkownicy mobilnego systemu iOS to aż 50% przychodów Google z mobilnej wersji wyszukiwarki internetowej. Reklamy wyświetlane przy wynikach wyszukiwania lub nad wynikami wyszukiwania przynoszą niesamowite zyski. Bój o bycie domyślną wyszukiwarką będzie więc trwać wśród ich producentów - niezależnie od platformy lub urządzeń.

Zagłosuj

Z jakiej wyszukiwarki internetowej korzystasz na urządzeniach mobilnych?

RadioZET.pl/AM

Oceń