Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Google tworzy autorskie układy do smartfonów. Do czego służą?

18.10.2017 14:25

Pierwszy z nich pojawił się w smartfonach Pixel 2 i Pixel 2 XL.

Google tworzy autorskie układy do smartfonów. Do czego służą?

Układ stworzony przez Google nosi nazwę "Pixel Visual Core", a jego zadaniem jest usprawnienie funkcji HDR+, która jest wykorzystywana w aplikacji na smartfonach z rodziny Pixel.

Jego prawdziwą moc będzie można odkryć dopiero wtedy, kiedy na rynek wejdzie Android 8.1. To właśnie wtedy dostarczone zostanie oprogramowanie, które będzie w stanie wykorzystać moc płynącą z dodatkowego układu, a procesor nie będzie musiał już być wykorzystywany w tak dużym stopniu do przetwarzania obrazu podczas wykonywania zdjęć. Możemy więc się spodziewać, że już wykonujące świetne zdjęcia zapowiedziane smartfony Pixel 2 i Pixel 2 XL, już niedługo jeszcze bardziej zostawią konkurencję w tyle w kwestii fotografii.

pix

Co ciekawe, wspomniany układ to bardzo skompilowany kawałek technologii - składa się on z 8 rdzeni odpowiadających za przetwarzanie obrazu, pamięć LPDDR4, port PCIe, a także dodatkowy rdzeń A53 do zarządzania całością. Kiedy układ będzie aktywny, wykonywanie zdjęć będzie mogło odbywać się znacznie szybciej z wykorzystaniem technologii HDR+. Jeśli i pozostali producenci wprowadziliby podobne rozwiązanie do swoich smartfonów, to jakość zdjęć wykonywanych przez te urządzenia towarzyszące nam na co dzień mogłaby wkroczyć na zupełnie nowy poziom.

Wraz z nadejściem Androida 8.1 Oreo, Google zamierza udostępnić dostęp do dodatkowego układu w Pixelach deweloperom, by i oni mogli opracować aplikacje wykorzystujące nowoczesny układ. 

Zagłosuj

Uważasz, że Twój smartfon robi dobre zdjęcia?

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń