Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Google ustępuje Rosji. Pozwoli na pewne zmiany na Androidzie

19.04.2017 14:21

Google ustępuje Federalnemu Urzędowi Antymonopolowemu Rosji, pozwalając producentom sprzętu wybrać preinstalowane usługi i aplikacje na te od konkurencji, w smartfonach i tabletach z systemem Android.

Google ustępuje Rosji. Pozwoli na pewne zmiany na Androidzie fot. pexels

Do tej pory producenci smartfonów, którzy chcieli stworzyć certyfikowane urządzenie z Androidem, musieli pozostawiać wyszukiwarkę Google jako domyślne narzędzie do wyszukiwania treści. Pozwalało im to na instalację podstawowych usług Google - w tym sklepu Google Play na produkowanych przez nich urządzeniach (stąd często smartfony niektórych chińskich producentów nie oferują takich usług). Sytuacja ta nie będzie już miała miejsca, ponieważ Google - po dwóch latach starć, w końcu postanowiło dać za wygraną.

Federalny Urząd Antymonopolowy Rosji (FAS) postanowił wydać wyrok, nakładający na firmę ze Stanów wprowadzenie możliwości swobodnego zmieniania dostępnych wyszukiwarek przez użytkowników, jak również możliwości wprowadzania alternatywnych do usług Google, preinstalowanych aplikacji na urządzenia końcowe. Chodzi tutaj między innymi o możliwość instalacji konkurencyjnych aplikacji dla YouTube'a, Google Maps i Google Photos.

Ugoda, jaką Google podpisało z FAS, stanowi o stworzeniu narzędzia, które umożliwi szybką zmianę domyślnej wyszukiwarki internetowej. Google musi również zapłacić prawie 8 mln dolarów kary za odrzucenie apelacji z zeszłego roku.

Zagłosuj

Korzystasz z Google jako wyszukiwarki internetowej?

RadioZet.pl/AM

Oceń