Google w końcu wprowadzi ważną poprawkę bezpieczeństwa dla Androida

23.02.2018 14:12
xxx zet

Użytkownicy, którzy boją się o swoją prywatność, powinni mocno wyczekiwać tej aktualizacji dla Androida. Google w końcu postanowiło wziąć się za jeden z większych problemów bezpieczeństwa swojego mobilnego systemu — dostępu do kamer i mikrofonu dla aplikacji działających w tle.

Smartfon z Androidem fot. pexels

Począwszy od następnej wersji Androida roboczo oznaczonej literą P, system będzie posiadać mechanizmy blokujące dostęp do kamer i mikrofonów urządzenia.

Począwszy od Androida 6.0, Google wprowadził pośrednią blokadę uniemożliwiającą korzystanie z tych funkcji, jeśli użytkownik nie wyrazi na nie zgody. To zabezpieczenie jednak było omijane — wystarczyło, że użytkownik raz udzielił złośliwej aplikacji dostęp (większość użytkowników nie patrzy na wyświetlane komunikaty, ponieważ po prostu chce przejść dalej), a ewentualne kody szpiegujące i wykradające dane mogły swobodnie działać na urządzeniu niczego niepodejrzewającego użytkownika.

Android 9.0 powinien jednak całkowicie odciąć wszelką aktywność aplikacji związaną z dostępem do aparatów i mikrofonów podczas wstrzymania urządzenia. Szkoda tylko, że firma nie postanowiła wdrożyć takiej funkcji znacznie wcześniej.

Ostatnie doniesienia o łamaniu zabezpieczeń Androida, kradzieży danych i przepuszczaniu przez oficjalny sklep Google Play złośliwego kodu mocno stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo użytkowników na tej platformie.

Zagłosuj

Obawiasz się o bezpieczeństwo swoich danych danych na Androidzie?

RadioZet.pl/AM

Oceń