Google wycofuje się z czytania naszych maili

26.06.2017 14:10

Internetowy gigant zadeklarował, że nie będzie już skanował wiadomości użytkowników Gmaila w poszukiwaniu punktu zaczepienia dla serwowanych reklam. Obecnie algorytm przygląda się dokładnie temu, co i z kim piszemy.

Google wycofuje się z czytania naszych maili fot. materiały prasowe

To, że Google czyta naszą korespondencję, nie było tajemnicą – przedsiębiorstwo jednak nie starało się także szczególnie nagłaśniać tego faktu. Za analizowanie otrzymywanych i wysyłanych treści odpowiada algorytm – pracownicy Google nie mieli wglądu do poszczególnych e-maili wysyłanych przez użytkowników Gmaila.

W praktyce, jeśli podczas korespondowania z kimś zaczęło się na przykład narzekać na źle działający telewizor, Google wykorzystywało wiedzę o tym do pokazywania reklam producentów odbiorników TV.

Gigant postanowił jednak zrezygnować z tej opcji – jeszcze przed końcem 2017 roku wiadomości otrzymywane i wysyłane dzięki Gmailowi staną się tajemnicą. Powód decyzji nie został podany – Google podał tylko informację, że ruch może mieć związek z coraz większą popularnością płatnego odpowiednika Gmaila dla przedsiębiorstw – pakietu G Suite.

W USA Google musiał poradzić sobie z oskarżeniami o podkładaniu internautom podsłuchów – nawet jeśli użytkownik Gmaila klikając zgodę na warunki korzystania z serwisu dał pozwolenie na taką praktykę, skanowanie wiadomości otrzymywanych z innych adresów, nie związanych z Google, mogło być już zinterpretowane jako pogwałcenie prawa do poufności korespondencji.

Wyszukiwarka nie musi przyglądać się naszym mailom, żeby stworzyć profil pokazywany reklamowcom. W 2016 roku gigant uruchomił specjalny serwis, w którym można sprawdzić, jakie informacje na nasz temat udało się zgromadzić- jest ich naprawdę wiele, w tym nawet nagrania dźwiękowe.

Zagłosuj

Wiedzieliście, że Google czyta wiadomości na Gmailu?

RadioZET.pl/MT

Oceń