Google wypuszcza autonomiczne ciężarówki na próbne trasy [zdjęcia]

03.07.2017 13:00

Samochody ciężarowe, będące częścią projektu Waymo, zostały zauważone na amerykańskich drogach.

Google wypuszcza autonomiczne ciężarówki na próbne trasy [zdjęcia] fot. Waymo / Google

Waymo to projekt należący do samego Google, który odpowiada za rozwój autonomicznych pojazdów. Dzięki wykorzystaniu mocy sztucznej inteligencji i ciągłemu połączeniu z siecią samochody przyszłości powinny móc samodzielnie dojechać z punktu A do B bez konieczności ludzkiej interwencji. Na razie jednak testy autonomicznego systemu wykorzystują samochody ciężarowe, a w kabinie maszynie pomaga człowiek - system bowiem jeszcze nie jest nieomylny i wymagana jest jego ciągła kontrola.

Testowane przez Waymo maszyny to trucki Peterbilt 579 wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Pojazdy te zostały wypatrzone na ulicach Kalifornii, dzięki czemu możemy zobaczyć, jakie technologie wykorzystywane są obecnie do działania autonomicznych systemów sterowania.

Na przodzie maski umieszczono radar, natomiast na górze trucka znajdziemy ultradźwiękowe sensory, a także lidar, czyli urządzenie podobnie działające jak radar, lecz wykorzystujące światło zamiast mikrofal.

Obecnie na rynku rośnie nam całkiem duża konkurencja w temacie autonomicznych pojazdów, w tym typu tir. Obecnie pracuje nad nimi również sama Tesla.

Zagłosuj

Według Ciebie, kiedy na drogach na dobre będziemy poruszać się autonomicznymi pojazdami?

RadioZet.pl/AM

Oceń