Hakerzy blokują Maci dla okupu. Wykorzystują system antykradzieżowy

22.09.2017 15:46

Niefrasobliwość użytkowników, stosujących w wielu serwisach te same, proste hasła, pozwoliła przestępcom na przeprowadzenie podstępnego ataku. Właściciele komputerów Apple są witani przez zablokowany ekran.

Hakerzy blokują Maci dla okupu. Wykorzystują system antykradzieżowy fot. materiały prasowe

Za wydanie kodu, który będzie mógł zostać użyty do odzyskania kontroli nad komputerem, sprawcy chcą okupu w wysokości 0,01 Bitcoina, czyli około 50 dolarów.

Przestępcom udało się najprawdopodobniej złamać bądź przechwycić hasła dostępu do iCloud – możliwe, że zostały one odnalezione w wyciekach haseł z innych serwisów. Duża część użytkowników decyduje się na stosowanie tych samych zabezpieczeń we wszystkich usługach, z których korzystają.

fot. zrzut ekranu

Po dopasowaniu danych logowania do użytkowników iCloud przestępcy mogli dostać się na ich konta, a następnie zdalnie zablokować komputery i wyświetlić na nich informację próbującą wymusić okup. Użytkownicy, których to spotkało, mogą udać się po pomoc do salonu Apple.

Wbrew pozorom, stosowanie różnych haseł w różnych serwisach nie jest wcale takie trudne – wystarczy skorzystać z poradnika, jak stworzyć łatwe do zapamiętania hasło, a trudne do złamania hasło w jedyne 10 sekund.

Zagłosuj

A Wy ile macie haseł do serwisów w internecie?

RadioZET.pl/MT

Oceń