Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Hakerzy wykorzystali Britney Spears do kontrolowania wirusów

08.06.2017 10:34

Gwiazda muzyki pop przysłużyła się przestępcom – hakerzy wykorzystali Instagram Britney Spears do koordynowania działania złośliwego oprogramowania.

Hakerzy wykorzystali Britney Spears do kontrolowania wirusów fot. loveyousave, CC BY-SA 2.0

Celem złośliwego oprogramowania jest szpiegowanie użytkownika bądź wysyłanie z zainfekowanego komputera spamu lub używanie go do przeprowadzania ataków na wskazane przez przestępców serwisy.

Hakerzy muszą wysyłać do zainfekowanego sprzętu polecenia – odbywa się to za pomocą komputerów nazywanych centrami dowodzenia. Po połączeniu się z daną stroną złośliwy program pobiera instrukcje i zaczyna je wykonywać.

Fakt ten wykorzystują producenci oprogramowania antywirusowego – wystarczy zablokować możliwość łączenia się z komputerem zarządzającym, żeby zneutralizować działanie malware. Hakerzy starają się znaleźć sposoby na przechytrzenie zabezpieczeń – w ostatniej takiej próbie wykorzystano Britney Spears.

fot. zrzut ekranu

Pod jednym ze zdjęć gwiazdy opublikowanym na Instagramie pokazał się wyglądający niewinnie komentarz – jak się okazało, przestępcy zaszyfrowali w nim adres, z którym ma łączyć się złośliwe oprogramowanie. Przestępcy zostawiają takie ślady na popularnych serwisach, które odwiedzane są przez dużą liczbę internautów.

Po przeanalizowaniu komentarza okazało się, że zawiera on kod skróconego w serwisie bit.ly adresu łączącego z centrum dowodzenia złośliwym oprogramowaniem. To pierwszy znany przypadek, gdy hakerzy wykorzystują konto gwiazdy do kontrolowania malware.

Komentarz z zaszyfrowanym adresem został już usunięty.

Zagłosuj

Śledzicie gwiazdy na Instagramie?

RadioZET.pl/MT

Oceń