Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Holandia upomina Microsoft. Czym zawiniła amerykańska firma?

20.10.2017 15:14

Po raz kolejny pojawiają się duże wątpliwości odnośnie do czego i jak dużo danych o użytkownikach Windows 10 pobiera Microsoft.

Holandia upomina Microsoft. Czym zawiniła amerykańska firma? fot. pexels

Od samej premiery Windowsa 10 spora grupa użytkowników nie jest zadowolona z funkcjonalności telemetrii zaimplementowanej w system. Microsoft tym samym posiada możliwość pobierania informacji o zachowaniach użytkowników, ale firma broni się tym, że użytkownik jest poinformowany o tym fakcie, a pobierane dane mają na celu poprawić jakość usługi, za jaką uważa nowy system.

Teraz kolejny urząd wziął sobie na celownik mimo wszystko tajemnicze praktyki Microsoftu - Urząd Ochrony Danych Osobowych Holandii po dokonaniu analizy Windows 10 pod kątem telemetrii wzywa amerykańską firmę do wyjaśnień, składając przy okazji oficjalne upomnienie.

Zagłosuj

Co uważasz o praktykach Microsoftu związanych z telemetrią z Windows 10?

Według holenderskiego urzędu Microsoft w zbyt małym stopniu informuje użytkowników o swoich zamiarach. Wprawdzie niektóre z funkcji telemetrii można faktycznie wyłączyć odhaczając odpowiednie pole w menu ustawień systemu, tak nie wszystkie z tych funkcjonalności są możliwe do ręcznego wyłączenia, a brak świadomego i jednoznacznego wyboru tego typu funkcji w systemie jest naruszeniem holenderskich przepisów.

Microsoft udziela odpowiedzi takiej samej jak poprzednio - zbierane dane są mu potrzebne do udoskonalania swojego produktu i reagowania na potrzeby użytkowników. Dodatkowo informuje, że bardzo zależy firmie na tym, by wszystko co robią było zgodne z prawem - możliwe jest więc, że po raz kolejny Microsoft będzie musiał poprawić widoczność opcji włączającej i wyłączającej telemetrię, a także w lepszym stopniu zacząć informować użytkowników o swoich zamiarach.

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń