Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel
Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Hollywoodzkie narzędzie do tworzenia filmów dostępne za darmo

02.08.2017 12:20

Do tej pory na korzystanie z edytora wideo Avid Media Composer mogły pozwolić sobie jedynie profesjonalne studia tworzące filmy. Licencja na to oprogramowanie kosztowała bowiem aż 1300 euro.

Hollywoodzkie narzędzie do tworzenia filmów dostępne za darmo

Użytkownicy o mniej zamożnych portfelach mogli skorzystać z modelu subskrypcji na usługę Avida. Miesięczny dostęp do narzędzi kosztuje około 60 euro.

Firma Avid postanowiła jednak udostępnić darmową wersję swojej aplikacji. Avid Media Composer First posiada niemalże wszystkie funkcje, jakie znajdują się w pełnej wersji narzędzia. Opatrzona będzie jedynie drobnymi ograniczeniami, jak np. możliwość korzystania z maksymalnie 4 warstw wideo i 8 warstw audio, a także funkcją eksportu stworzonego materiału jedynie w formacie Quicktime H.264 lub DNxHD do maksymalnej rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę. 2K, 4K, UltraHD lub inne formaty wyjściowe nie wchodzą w skład darmowego pakietu.

Mimo tych ograniczeń, darmowa wersja Avida to naprawdę nie lada gratka, która umożliwi pracę młodym lub początkującym twórcom na w pełni profesjonalnym narzędziu, na którym pracuje całe Hollywood. Z użyciem tego narzędzia powstała m.in. poprzednia część Gwiezdnych Wojen - Przebudzenie Mocy, a samo oprogramowanie poleca nawet reżyser James Cameron, co możecie zobaczyć na wideo poniżej.

Drobne ograniczenia w darmowym Avid Media Composer First nie powinny odrzucać młodych lub początkujących twórców, a jeśli aplikacja im się na tyle spodoba, że zechcą sięgnąć do niej w przypadku profesjonalnego wykorzystania, mogą zawsze skorzystać z jej płatnej wersji w przyszłości.

RadioZet.pl/AM

Oceń