Ile Apple zarabia na iPhone X? Znamy sekret firmy

08.11.2017 10:42

iPhone X to najdroższy model tego urządzenia w historii. Ale czy jednocześnie jest to najbardziej dochodowy produkt dla Apple?

Ile Apple zarabia na iPhone X? Znamy sekret firmy fot. Apple

W ostatnim kwartale tego roku Apple postanowiło wypuścić dwie generacje swojego mobilnego sprzętu - na rynku dostępne są bowiem już iPhone 8/iPhone 8 Plus i iPhone X. Mimo że urządzenia te są bardzo podobne pod względem podzespołów (ten sam procesor, pamięć RAM, pamięć wewnętrzna, a przede wszystkim system operacyjny), to jednak kilka ważnych różnić pomiędzy nimi zmusiło firmę do wyróżnienia modelu X znacznie wyższą ceną detaliczną. Co więc sprawia, że iPhone X jest taki drogi i ile Apple na nim zarabia?

Patrząc na czysty koszt podzespołów iPhone'a X i ich wyprodukowania - Apple musi średnio zapłacić za stworzenie jednego egzemplarza urządzenia ok. 357,5 dolara. Oznacza to, że na jednej sztuce (nie licząc marży sklepów) urządzenie to posiada marżę w wysokości około 64%. Dla porównania sprzedawany za 699 dolarów iPhone 8 posiada nieco mniejszą marżę - 59%. Oznacza to, że przy wyższej kwocie iPhone'a X i wyższej marży na tym urządzeniu, Apple zarabia znacznie więcej na sprzedaży jubileuszowego urządzenia.

W związku z tym, że to właśnie na jubileuszową edycję iPhone wszyscy fani Apple czekają, firma była zmuszona do obniżenia cen iPhone'a 8. Nowe urządzenie przyciąga bowiem nawet mniejsze zainteresowanie niż zeszłoroczny model iPhone'a, co zapewne musiało wprawić firmę w zakłopotanie.

Zagłosuj

Które z nowych urządzeń Apple jest wg Ciebie najbardziej warte swojej ceny?

RadioZet.pl/AM

Co wiesz o telefonii? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

Oceń