Ile będzie wynosił nowy abonament RTV? Wyjaśniamy

28.08.2017 10:15

Przedstawione na jesieni plany nowej opłaty medialnej mogą spowodować, że niektóre gospodarstwa domowe zapłacą więcej.

Ile będzie wynosił nowy abonament RTV? Wyjaśniamy

Obecnie politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że nowa opłata medialna będzie bardzo niska. Ma według nich wynosić około 6 - 8 złotych miesięcznie. W porównaniu do aktualnej opłaty za radio i telewizję, która wynosi 22,70 zł jest to bardzo atrakcyjna stawka. Potencjalny problem natomiast dotyczy tego, kogo nowa stawka by obejmowała, a także w jakiej formie musielibyśmy ją uiszczać.

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości mówi bowiem o powiązaniu nowej opłaty z podatkiem PIT, KRUS oraz CIT. Każdy musiałby ją płacić wraz z corocznie składanym zeznaniem podatkowym. Rocznie wpłacana kwota na telewizję i radio wynosiłaby dwunastokrotność przedziału między 6 a 8 złotych, a więc od 72 do 96 złotych. Wartości te mogą się jednak diametralnie zmienić w ostatecznej wersji planu na nową opłatę.

Obecna jednorazowa opłata radiowo-telewizyjna wynosi 245 złotych i 15 groszy, jednak ta kwota dotyczy jednego gospodarstwa domowego. Przy nowych ustaleniach, gdzie opłata ta dotyczy jednej osoby, gospodarstwa domowe będą płaciły wspomnianą przez nas wartość pomnożoną przez liczbę domowników, którzy rozliczają się z podatków. 

Przykładowo wielopokoleniowe gospodarstwo domowe składające się z 4 osób płacących podatek PIT, CIR lub KRUS zapłaci łącznie nawet 384 złote.

Nowa opłata medialna na pewno zapewni TVP solidny zastrzyk gotówki, a jej ściągalność będzie znacznie większa niż obecnego abonamentu RTV. Na ostateczne ustalenia co do wielkości opłaty, jak i większej ilości szczegółów na jej temat (np. kto będzie zwolniony z opłaty), musimy jednak czekać do jesieni.
Sprzęt audio renomowanych marek

RadioZET.pl/wyborcza.pl/AM

Oceń