Ile kosztuje produkcja Galaxy S8?

26.04.2017 12:36

Jeśli zastanawiacie się na ile producenci sprzętu Was "naciągają" to możecie sprawdzić rozbieżność między ceną produkcji, a ceną sprzedaży Samsunga Galaxy S8.

Ile kosztuje produkcja Galaxy S8? fot. Samsung

Nowego Samsunga Galaxy S8 możemy dostać w polskich sklepach za ok. 3,5 tysiąca złotych. W Stanach cena ta oscyluje w granicy 720 dolarów, a według IHS Markit - zespołu specjalistów zajmujących się analizą, stworzenie jednego S8 to wydatek 307,5 dolara - producent więc żąda ponad dwukrotnie więcej za urządzenie, niż kosztuje jego produkcja.

Najdroższy przy produkcji nowego Galaxy S8 jest jego ekran - kosztuje bowiem aż 85 dolarów (dla porównania ekrany w iPhone'ach to wydatek ok. 42$). Dalej w kosztorysie można wymienić układ z autorskim procesorem Exynos od Samsunga - ok. 45$, pamięć RAM i pamięć wewnętrzna urządzenia - ok. 41,5$, a także dwa aparaty wycenione na ok. 20,5$. Do tego jeszcze dochodzi bateria o relatywnie niewielkim koszcie czterech i pół dolara.

s8

Resztę kwoty stanowią montaż urządzenia - jedynie 5,9$ za sztukę, a także pudełko wraz z zawartością (w tym słuchawki dołączane w zestawie) - ok. 15$.

Oczywiście na wszystko trzeba spojrzeć z nieco przymkniętymi oczami - poszczególne części składowe to nie jest cały koszt powstania danego urządzenia. Nie jest wliczony tutaj bowiem koszt pracy nad jego wyglądem, czas inżynierów łączących je w całość, praca nad wersjami próbnymi i ich usprawnianiem, itd. Ponadto nie wlicza się tutaj kosztów magazynowania i transportu urządzeń do sprzedawców, więc ta kalkulacja wprawdzie w miarę dokładna, jest jednak nieco odbiegająca od tego ile faktycznie, całościowo kosztuje wytworzenie jednej sztuki smartfona do sprzedaży.

Zagłosuj

Uważasz, że smartfony są za drogie?

RadioZet.pl/AM

Oceń