Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Industroyer - rosyjska cyberbroń, który wyłączy prąd w całym kraju

20.06.2017 14:30

Złośliwe oprogramowanie, które jest w stanie wyłączyć prąd w całym województwie, a nawet kraju, jest w rękach Rosjan.

Industroyer - rosyjska cyberbroń, który wyłączy prąd w całym kraju fot. pexels

Oprogramowanie o nazwie Industroyer, zostało odkryte przez ekspertów z firmy ESET, zajmującej się między innymi cyber-bezpieczeństwem. Jednocześnie ostrzegają, że wirus, który jest wykorzystywany przez cyberprzestępców, może spowodować ogromne zniszczenia nawet na skalę światową.

Wirus, nazywany również "CrashOverride", to cyberbroń, która obecnie może znajdować się w rękach Rosjan. Niektórzy przypisują temu kawałkowi kodu odcięcie prądu sporej części Ukrainy, dokonanego w grudniu zeszłego roku.

Industroyer doskonale się maskuje, trudno go wykryć i łatwo potrafi utrzymać się w systemie i bezpośrednio wpływać na zachowania sprzętu przemysłowego. Oznacza to, że może bez większych problemów wywołać paraliż wszelkich prac, w często słabo zabezpieczonych systemach, które obsługują takie jednostki jak elektrownie, przepompownie wody, itd.

To złośliwe oprogramowanie porównywanie jest w niektórych przypadkach do innego kodu, tym razem opracowanego przez Stany Zjednoczone i Izrael, o nazwie Stuxnet. Dzięki niemu udało się dokonać paraliżu programu nuklearnego w Iranie.

RadioZet.pl/AM

Oceń