Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel
Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Internauci znaleźli drzewo na Marsie

25.04.2017 10:05

Na opublikowanych przez NASA w marcu 2017 roku zdjęciach zrobionych na Marsie przez łazika Curiosity dociekliwi internauci doszukali się obiektu wyglądającego jak pień drzewa.

Internauci znaleźli drzewo na Marsie fot. NASA

Według oszacowań, wyglądający jak skamieniały kikut pnia kształt ma około metra wysokości. Obiekt znajduje się w pobliżu formacji o porównywalnej wysokości – najprawdopodobniej więc powstał w tym samym czasie i warunkach, a za jego obecny wygląd odpowiada erozja.

Tak wygląda zdjęcie, na którym doszukano się na Marsie drzewa:

fot. NASA

W zbliżeniu rzeczywiście widać, że kształt jest uderzająco podobny do pozostałości po drzewie. Dostrzec można jednak także charakterystyczne szczegóły pokazujące, że mamy do czynienia po prostu z formacją skalną:

fot. NASA

Nasz mózg stara się interpretować rzeczywistość doszukując się w otoczeniu znajomych wzorów i kształtów. Naukowcy opisali zjawisko zwane pareidolią – rozpoznawania w przypadkowych układach dobrze znanego wyglądu przedmiotów.

To właśnie ten efekt odpowiedzialny jest za słynną twarz widoczną na powierzchni Marsa. W fotografiach publikowanych przez NASA zdołano się także doszukać leżącej na powierzchni Czerwonej Planety łyżki.

Zagłosuj

Waszym zdaniem to prawdziwe drzewo?

RadioZET.pl/MT

Oceń