Jak można usprawnić pomiar długości skoku? Te technologie w tym pomogą

14.02.2018 11:06

Najwyższa pora zrezygnować ze starych i często niedokładnych metod pomiarów odległości lotu skoczków narciarskich.

Jak można usprawnić pomiar długości skoku? Te technologie w tym pomogą fot. Kadr z materiału YouTube

Obecnie podczas większości zawodów w skokach narciarskich wykorzystuje się sprawdzoną od lat metodę, która nie należy do najdokładniejszych.

Jak widać na poniższym materiale filmowym opublikowanym na YouTube, operatorzy wykorzystują system kamer poklatkowych w celu odnalezienia momentu zetknięcia się nart skoczka z powierzchnią ziemi, a następnie przypisują danemu skokowi odpowiedni wynik. Dla ułatwienia oceny wyniku na zeskoku co metr umieszczona jest przerywana linia, a na bocznej krawędzi stoku operatorzy mogą zobaczyć odpowiadającą danej linii długość.

Wiele osób narzeka na obecne metody pomiarów, które zaokrąglają wynik do 0,5 metra. Nowe technologie powinny pozwolić na dokładniejsze, a przede wszystkim mniej omylne metody pomiarów niż te dokonywane ręcznie na podstawie materiału wideo.

Nowoczesne technologie

Pomiary, które obecnie się praktykuje, powinny już dawno przejść do historii w związku z technologią, jaką dzisiaj dysponujemy.

Jedną z nowoczesnych metod pomiarów mógłby zostać system zaawansowanych czujników. Umieszczone nadajniki w nartach i odbiorniki sygnału na fragmencie zeskoku pozwoliłyby na określanie wielu ważnych informacji. Wszystko połączone z odpowiednim oprogramowaniem powinno zapewnić dużo dokładniejszą metodę pomiarów niż obecna wykorzystująca ludzkie oko i materiał wideo.

Sztuczna inteligencja na ratunek

Od przynajmniej dwóch lat na rynku technologii rozwijane są projekty wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe programów do rozwiązywania wielu bardzo skomplikowanych czynności.

Mierzenie odległości skoku powinno być dużo mniej problematyczne dla SI niż praktykowana już cyfrowa podmiana twarzy aktora na filmie, więc czemu jeszcze nie zastosowano tych technologii?

Wszystko zależne jest jednak od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, a jak możemy zauważyć, wprowadzanie nowinek technologicznych do innych sportów (np. analizy powtórek wideo w rozstrzyganiu spornych sytuacji w piłce nożnej) jest dość powolne, więc zapewne jeszcze długo poczekamy na usprawnienie tego problemu.

Zagłosuj

Uważasz, że obecnie stosowane metody pomiaru skoków powinny zostać zmienione?

RadioZet.pl/AM

Oceń