Jak powinno ładować się smartfona? Sprawdź, co robisz źle

18.12.2017 13:47

Akumulatory stosowane w komputerach i smartfonach są coraz nowocześniejsze – korzystając z nich często jednak trzyma się zasad, które zostały wymyślone dla poprzednich generacji ogniw i które nowym konstrukcjom mogą zaszkodzić. Czego się wystrzegać?

Jak powinno ładować się smartfona? Sprawdź, co robisz źle fot. materiały prasowe

Mitem, który jest dla żywotności akumulatorów najbardziej niebezpieczny jest przekonanie, że trzeba go rozładować do końca, zanim zacznie się ładowanie. O ile kiedyś miało to uzasadnienie (ogniwa mogły stracić dużo pojemności, jeśli robiło się inaczej), dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Producenci zalecają, żeby starać się nie dopuszczać do rozładowania baterii poniżej 20% - nie stosowanie się do tych wytycznych może skutkować znacznym zmniejszeniem żywotności, czyli możliwych do przeprowadzenie cykli ładowania.

Negatywne konsekwencje może mieć także doładowywanie akumulatorów w smartfonie do poziomu 100% - jak wynika z badań, najlepsze dla ogniw jest utrzymywanie zawartej w niej energii pomiędzy 45% a 75% pojemności. Dzięki temu żywotność ogniw można wydłużyć nawet pięciokrotnie.

W praktyce wystarczy tylko pamiętać, żeby nie czekać z podłączeniem do ładowarki do momentu, gdy telefon sam się wyłączy. Nie należy także obawiać się pozostawienia telefonu podłączonego przez całą noc prądu – smarftony wyposażone są w zabezpieczenia przed przeładowaniem, chociaż z małym uszczerbkiem w pojemności (spowodowanym wysoką temperaturą) trzeba się liczyć.

Zagłosuj

Znałeś te zasady?

RadioZET.pl/MT

Oceń