Jak sprawdzić, co wie o Tobie Facebook?

27.04.2017 11:47

Nie jest tajemnicą, że serwis społecznościowy śledzi swoich użytkowników i gromadzi na nasz temat szczegółowe informacje – dzięki nim jest w stanie sprzedawać dopasowane do preferencji odbiorcy reklamy. 

Jak sprawdzić, co wie o Tobie Facebook? fot. downloadsource.fr, CC BY 2.0

Facebook zaczyna się otwierać – jeszcze w 2016 roku serwis podzielił się informacjami na temat danych, które zbiera na temat swoich użytkowników. Okazało się, że jest ich naprawdę sporo – niemal setka – i dotyczą często zagadnień prywatnych, a nawet intymnych.

Na ich podstawie tworzony jest profil użytkownika – to on jest używany przez reklamodawców do określenia, czy chce pokazywać nam swoje ogłoszenia.

Facebook umożliwia sprawdzenie, co dokładnie pokazuje na nasz temat – odpowiednia opcja ukryta jest w panelu ustawień. Żeby się do niej dostać, należy kliknąć na zakładkę „Reklamy” – bądź też skorzystać z tego bezpośredniego linku.

Po rozwinięciu zakładki „Twoje informacje” otrzymamy wgląd w nasz profil stworzony przez Facebooka. Są w nim wykorzystywane dane, które podaliśmy serwisowi bezpośrednio (na przykład data urodzenia), jak i informacje wyśledzone na nasz temat w internecie (na przykład urządzenia, z których korzystamy).

fot. zrzut ekranu

Nie wszystkie dane muszą być zgodne z prawdą – Facebook nie jest nieomylny, szczególnie jeśli podamy mu nieprawidłowe informacje na nasz temat.

Zagłosuj

Co wie o Tobie Facebook?

RadioZET.pl/MT

Oceń