Jakich trendów możemy się spodziewać w technologiach w 2018 roku?

03.01.2018 12:48

2017 rok dał początek wielu nowym seriom urządzeń i technologiom, które dopiero w tym roku naprawdę rozkwitną. 

Jakich trendów możemy się spodziewać w technologiach w 2018 roku? fot. pexels

Jakich trendów można spodziewać się w tym roku w urządzeniach elektronicznych? Zapraszamy do naszego krótkiego zestawienia.

Nowe formaty ekranów

full vision fot. LG G6 (LG Electronics)

Po dość dużej stagnacji na rynku smartfonów, rynek ten w końcu poczuł dawkę świeżej energii. Pierwsza połowa zeszłego roku dała początek ciekawym urządzeniom, które wprowadziły nowy format obrazu pod strzechy.

Samsung Galaxy S8 i LG G6 jako jedne z pierwszych urządzeń mogły pochwalić się wyjątkową technologią tzw. "bezramkowych ekranów", które pozwalają na wykorzystanie znacznie większej przestrzeni na przednim panelu smartfona, dając jednocześnie użytkownikom większe pole ekranu przy podobnych rozmiarach urządzenia jak w przypadku standardowych ekranów 16:9.

W 2018 roku można się więc spodziewać jeszcze więcej urządzeń, które wprowadzą nowy format ekranu 18:9 i jakość obrazu, wcześniej niedostępną na smartfonach.

Więcej treści dla wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości

oculus fot. Oculus Rift (Oculus)

Już w zeszłym roku mogliśmy zauważyć wzrost treści tworzonych dla tych nowych technologii pozwalających zarówno na nowy sposób opowiadania historii, jak i przedstawiania wirtualnego świata.

Pod koniec 2017 roku na mobilnym rynku zadebiutowały 2 ważne API, które mogą zrewolucjonizować rynek rzeczywistości rozszerzone - ARKit dostępny w iOS i ARCore w Androidzie mogą mocno usprawnić tworzenie nowych aplikacji pod tę nową "platformę".

W obecnym roku przewidujemy, że na rynku pojawi się więcej gier i doświadczeń dla technologii VR - zarówno dla konsolowego PlayStation VR, jak i pecetowych i mobilnych gier, które w większym stopniu wykorzystają możliwości sprzętu.

Pchanie większych rozdzielczości i popularyzacja 4K

pexels-photo-442576 fot. pexels

W 2018 roku 4K powinno trafić do znacznie większego grona odbiorców. Pod koniec 2017 roku na rynku znalazły się już 2 konsole potrafiące wykorzystać zalety dużych rozdzielczości wraz ze standardem HDR (PlayStation 4 Pro i Xbox One X), a w marketach coraz częściej można spotkać stosunkowo tanie i solidne telewizory wspierające najnowsze technologie.

Wraz z obsługą wysokich rozdzielczości przez smartfony twórcy będą wypuszczać coraz więcej treści obsługujących nową jakość obrazu, a studia filmowe zaczną wydawać więcej filmów na specjalnych nośnikach potrafiących wykorzystać pełnie możliwości nowoczesnych paneli LCD i OLED - o ile tylko filmy na Blu-Ray UHD 4K nieco stanieją, to rynek szybko pozwoli użytkownikom na wprowadzenie prawdziwie kinowej jakości obrazu i dźwięku do swoich domów.

2018 może nas jeszcze zaskoczyć

Tak jak w 2017 roku nikt nie spodziewał się nagłego sukcesu tzw. "fidget-spinnerów", tak i w tym coś może nas mocno zaskoczyć. Już niedługo ma wystartować nowa usługa VoD od Disney'a, która w ofercie będzie mieć ogromną ilość hitów kinowych i telewizyjnych (w tym animowane filmy Disney Animations, Pixara i całą sagę Gwiezdnych Wojen), a także już w pierwszej połowie tego roku na rynku pojawią się pierwsze laptopy wyposażone w mobilne układy ARM z pełnoprawnym systemem Windows 10 na pokładzie. 

Czy 2018 nas czymś zaskoczy? Na pewno, ale niektóre trendy zostały już wyznaczone w zeszłym roku, a teraz możemy oczekiwać ich rozwinięcia.

Zagłosuj

Planujesz kupno jakiegoś nowego sprzętu w tym roku?

RadioZet.pl/AM

Oceń