Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jakie jest prawdopodobieństwo wygrania w Lotto i Eurojackpot?

13.02.2018 11:38

Lotto i Eurojackpot kuszą wygranymi idącymi w dziesiątki, a nawet setki milionów złotych. Rachunek prawdopodobieństwa jest bezlitosny – szanse na prawidłowe wytypowanie liczb są tak nikłe, że grając można tylko stracić.

Jakie jest prawdopodobieństwo wygrania w Lotto i Eurojackpot? fot. włodi, CC BY-SA 2.0

Matematycy zajmujący się rachunkiem prawdopodobieństwa często nazywają koszt zakupu losu „podatkiem od głupoty”. Wystarczy przyjrzeć się prostym obliczeniom, żeby zobaczyć, że mają rację.

Najwyższa kumulacja w Lotto wynosiła ponad 50 mln złotych, w Eurojackpocie pula sięga nawet 375 mln zł. To kwoty, które bardzo mocno działają na wyobraźnię – kupienie losu z matematycznego punktu widzenia jest jednak tylko marnowaniem pieniędzy.

W Lotto warunkiem wygranej jest prawidłowe wytypowanie 6 z 49 liczb – jak podaje rachunek prawdopodobieństwa, szanse na to wynoszą dokładnie 1 do 13 983 816.

Mechanizm losowania w Eurojackpot jest inny – tutaj mamy do czynienia z dwoma niezależnymi zdarzeniami. Najpierw losowo typowane jest 5 z 50 liczb, później jeszcze 2 z 10. Prawdopodobieństwo trafienia w pierwszym zdarzeniu wynosi 1 do 2 118 760, w drugim – 1 do 45.

Oba zdarzenia muszą jednak zajść jednocześnie, przez co szansa na wygraną w Eurojackpot wynosi dokładnie 1 do 95 344 200.

Osoby, które wierzą w wygraną na loterii powinny zacząć bać się o swoje bezpieczeństwo. Prawdopodobieństwo porażenia piorunem wynosi według wyliczeń naukowców 1 do 700 000, a więc jest dobre 20 razy wyższe, niż szansa trafienia „szóstki” w Lotto. Co gorsza – prawdopodobieństwo potrącenia przez samochód w drodze do kolektury jest około 700 razy większe, niż wygrania głównej nagrody.

Zagłosuj

Grasz na loterii?

RadioZET.pl/MT

Oceń