Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jest sposób na Petyę. Komputer można „zaszczepić”

29.06.2017 11:35

Specjaliści opracowali prosty sposób na zabezpieczenie komputera przed zainfekowaniem  - jak przekonują, „szczepionka” ma postać pliku o odpowiedniej nazwie, umieszczonego w katalogu Windows.

Jest sposób na Petyę. Komputer można „zaszczepić” fot. zrzut ekranu

Zdania co do skuteczności tej metody są podzielone – jej zwolennicy (sposób został przetestowany w środowisku wirtualnym, czyli na systemie operacyjnym uruchomionym w specjalnym programie) przekonują, że odpowiednio przygotowany plik blokuje działania wirusa.

Osoby wątpiące w skuteczność „szczepionki” podkreślają, że nie ma pewności, czy zadziała on w każdym przypadku i zalecają, żeby zachowywać ostrożność i nie klikać na pliki podsyłane w podejrzanych mailach oraz by aktualizować system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe.

Na poniższym filmie widać, jak przebiega infekcja Petyą:

Nie jest to niestety jedyny sposób, by paść ofiarą wirusa – złośliwe oprogramowanie może zablokować pliki na naszym komputerze po dostaniu się na niego z zainfekowanej maszyny znajdującej się w tej samej sieci lokalnej. 

Na wszelki wypadek warto zastosować tę metodę i pokazać ją znajomym - według najnowszych doniesień, wirus nie szyfruje plików, tylko uniemożliwia do nich dostęp - odzyskanie sprawności komputera wymaga w takim przypadku drogiej interwencji specjalisty.

„Szczepionka” na wirusa Petya

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia komputera przez złośliwym oprogramowaniem Petya jest wyłączenie opcji ukrywania znanych rozszerzeń w Eksploratorze Plików – będzie to niezbędne do dokonania jednej z niezbędnych akcji.

fot. zrzut ekranu

Po zmianie ustawień należy wejść do katalogu Windows (zazwyczaj znajduje się na dysku „C:”) i utworzyć w nim nowy plik bądź skopiować już istniejący. My zastosowaliśmy tę drugą metodę – w obu przypadkach niezbędne będzie podanie hasła administratora.

fot. zrzut ekranu

Po utworzeniu kopii należy uruchomić jego „Właściwości”, a następnie zmienić nazwę na „perfc” oraz nadać mu atrybut „tylko do odczytu”.

fot. zrzut ekranu

Specjaliście odkryli, że plik o tej nazwie tworzony jest przez Petyę – zablokowanie do niego dostępu ma uniemożliwić kontynuowanie działania wirusa po dotarciu do tego kroku.

Zagłosuj

Zabezpieczycie w ten sposób swój komputer?

RadioZET.pl/MT

Oceń