Już wkrótce będziemy mogli płacić uśmiechem

04.09.2017 10:10

Nie powinno minąć dużo czasu, zanim rozpoczną się rozmowy na temat licencjonowania tego systemu płatności w Polsce.

Już wkrótce będziemy mogli płacić uśmiechem fot. pexels

System "Smile to Pay" opracowany przez chińskie Alipay umożliwia autoryzowanie płatności poprzez rozpoznanie naszej uśmiechniętej twarzy. Firma ta należy do chińskiego giganta internetowego - Alibaba, w którego cyfrowej platformie sprzedawanych jest miliony przedmiotów.

Dzięki współpracy z KFC w restauracjach KPRO w Hangzhou w Chinach, już teraz możemy skorzystać z systemu płatności uśmiechem. Przy płatności za kanapkę lub sałatkę wystarczy bowiem jedynie uśmiechnąć się do kamery, a następnie potwierdzić naszą transakcję na telefonie. Nie trzeba wprowadzać pinu czy zbliżać karty lub telefonu z NFC do terminala płatniczego.

System płatności uśmiechem jest według Alipay odporny na wszelkie formy oszustwa - pokazanie zdjęcia naszej uśmiechniętej twarzy nie zadziała. Technologia ta wykorzystuje kamery rozpoznające głębie, a do tego posiada zaawansowany "algorytm rozpoznawania podobieństwa". Dzięki temu system ten potrafi poprawnie rozpoznać osoby, które aktualnie posiadają np. dość mocny makijaż, zmieniły fryzurę, lub "wstały lewą nogą z łóżka". Nie powinniśmy również obawiać się tego, że ktoś w miarę do nas podobny zostanie rozpoznany jako my.

Zagłosuj

Chciałbyś korzystać z systemu płatności uśmiechem?

Kiedy taka funkcjonalność będzie dostępna u nas? Na razie technologia ta wciąż jest doszlifowywana przez Alipay, lecz nie powinno minąć dużo czasu zanim rozpoczną się rozmowy na temat licencjonowania tego systemu płatności.

Polska dość szybko wprowadza nowinki i innowacyjne technologie związane z bankowością i systemami płatniczymi, więc jeśli tylko polskie firmy zainteresują się tym tematem, to już niedługo będziemy mogli uśmiechnąć się na stacji benzynowej czy w sklepie, by dokonać opłacenia rachunku. Trudniej jednak będzie dokonać potwierdzenia płatności, gdy zrzednie nam mina po usłyszeniu wielkości kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić.

RadioZet.pl/engadget/AM

Oceń