Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Już wkrótce naładujemy smartfona laserem? Przełomowy projekt

23.02.2018 11:09
xxx zet

Projekt zespołu z University of Washington może wkrótce wprowadzić pod strzechy nową, bezprzewodową metodę ładowania smartfonów.

Bezprzewodowe ładowanie smartfona laserem fot. University of Washington Photo / Mark Stone

Naukowcy z Univesity of Washington pracują właśnie nad przełomowym projektem, który może być konkurencją dla obecnie dostępnych technologii bezprzewodowego ładowania.

Laserowe ładowanie smartfona

Obecnie dostępna wersja rozwiązania opracowana przez amerykański zespół pozwala ładować smartfony z mocą 2W na powierzchni ok. 100 centymetrów kwadratowych. W przeciwieństwie do obecnie stosowanych metod bezprzewodowego ładowania, które wymagają przyłożenia urządzenia do stacji ładującej w bardzo bliskiej odległości, w tym przypadku naładujemy urządzenie z odległości nawet 4 metrów.

Do sprawnego działania tej technologii wymagane było utworzenie sposobu na to, by ładowarka i smartfon mogły skutecznie się lokalizować. Specjalny laserowy „nadajnik” odnajduje położenie smartfona w pomieszczeniu, a następnie w jego stronę skupia ładującą go wiązkę lasera. Przy okazji zespół sporo czasu poświęcił na to, by laser nie był w stanie zaszkodzić człowiekowi lub zwierzętom, którzy są w pobliżu tej technologii, a także by laser nie był w stanie spowodować żadnych szkód poprzez nadmierne nagrzanie urządzenia.

Na laserowe ładowanie przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać

Obecnie technologia jest w stanie sprawnie ładować każde odpowiednio do tego przygotowane urządzenie. Zespół jednak nie kończy swoich badań i chce usprawnić technologię — aktualnie jego priorytetem jest zwiększenie mocy ładowania urządzeń. Gdy technologia będzie w stanie dorównać nowoczesnym szybkim ładowarkom, stanie się ciekawą i nowoczesną funkcją, która może uchronić nas przed zapomnieniem o naładowaniu naszego urządzenia — specjalny system będzie to automatycznie robić za nas.

Zagłosuj

Uważasz, że ta technologia się przyjmie?

RadioZet.pl/AM

Oceń