Kaspersky zniknie z rządowych komputerów w USA

14.09.2017 12:50

Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych boi się stosowania tego popularnego oprogramowania antywirusowego na komputerach należących do agencji i instytucji rządowych.

Kaspersky zniknie z rządowych komputerów w USA fot. Kaspersky

Rządzowe agencje mają 30 dni na to by przygotować raporty z informacjami na temat liczby, rodzajów i lokalizacją aplikacji stworzony przez Kaspersky Lab, które są zainstalowane na komputerach i systemach informatycznych. Do tego mają 60 dni, by stworzyć plan ich usunięcia i 90 dni na wdrożenie go w życie.

Zdaniem Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych ma to zwiększyć bezpieczeństwo, które obecnie jest zagrożone obecnością na rządowych sprzętach opragrowaniem tworzonym i utrzymywanym przez Rosjan, którzy współpracują z rosyjskimi władzami.

Kaspersky Lab po raz kolejny powtarza w odpowiedzi na stawiane mu zarzuty, że nie jest w żadnym stopniu powiązane z rosyjskim ani żadnym innym rządem i nie popiera cyberszpiegostwa. Dla udowodnienia swoich racji firma zaproponowała nawet udostępnienie kodu źródłowego swojego oprogramowania amerykańskiej agencji do przeprowadzenia szczegółowej oceny.

Amerykański rynek zamyka się na produkty Kaspersky Lab, a agencje i inne rządowe instytucje to dopiero początek wycofywania ich produktów z rynku. Jedna z największych sieci dystrybucji elektroniki i oprogramowania w USA - BestBuy, również zrezygnowała z oferowania produktów rosyjskiej firmy.

Zagłosuj

Uważasz, że Kaspersky współpracuje z rosyjskim rządem?

RadioZet.pl/AM

Oceń