Klienci Multimedia Polska i Alior Banku na celowniku przestępców

25.04.2017 14:45

Trwa niebezpieczny atak internetowych oszustów na klientów operatora Multimedia Polska i Alior Banku – w wiadomościach wyglądających identycznie jak prawdziwe ukryty jest wirus.

Klienci Multimedia Polska i Alior Banku na celowniku przestępców fot. Terk0102, CC BY-SA 4.0

Przestępcy bardzo dokładnie przygotowali się do przeprowadzenia ataku – używają dokładnie takiego samego wyglądu wiadomości, do jakiego przyzwyczajeni są klienci operatora Multimedia Polska otrzymując prawdziwe faktury do zapłacenia. 

Sfałszowany został także adres wysyłki – wiadomość wygląda na pochodzącą z tego samego e-maila, z którego klienci otrzymują zazwyczaj korespondencję od danego przedsiębiorstwa.

W obu przypadkach przestępcy starają się nakłonić do uruchomienia pliku znajdującego się w zaszyfrowanym archiwum – w przypadku klientów Multimedia Polska ma się w nim znajdować faktura do opłacenia, odbiorcy związani z Alior Bankiem otrzymują informację, że dostali nowy harmonogram spłaty kredytu.

Otwarcie wiadomości skutkuje zainstalowanie złośliwego wirusa w postaci konia trojańskiego – jego zadaniem jest szpiegowanie użytkownika i wykradzenie danych do logowania do internetowych serwisów transakcyjnych banków.

Czujność powinno wzbudzać wymaganie rozpakowania pliku – prawdziwe przedsiębiorstwa przesyłają swoją korespondencję najczęściej jako pliki PDF – oraz widoczne w treści wiadomości błędy i brak polskich znaków diakrytycznych.

Jeśli macie wśród znajomych osoby korzystające z Multimedia Polska lub Alior Banku – powinniście je ostrzec przed trwającym atakiem i pokazać, jak rozpoznać fałszywą wiadomość. Pomoże to uchronić się przed innymi tego typu atakami – przestępcy stosują bardzo podobny scenariusz, w przeszłości podszywali się między innymi pod operatora Play czy Pocztę Polską.

Zagłosuj

Rozpoznalibyście fałszywego maila?

RadioZET.pl/MT

Oceń