Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Aga Kołodziejska
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kolejny przekręt na zawirusowane faktury - uważaj na te maile

21.07.2017 14:50

Jeśli nie korzystaliście z usług zastepczypojazd.pl - uważajcie. Po sieci rozsyłane są fałszywe faktury, które zawierają szkodliwe oprogramowanie.

Kolejny przekręt na zawirusowane faktury - uważaj na te maile fot. pexels

Jak informuje zaufanatrzeciastrona.pl internauci otrzymują podejrzane wiadomości elektroniczne, rzekomo pochodzące od firmy zastępczypojazd.pl. Treść maila wygląda zupełnie niewinnie:

"

"Dzień Dobry.
W załączniku przesyłamy fakturę za usługi świadczone Państwa firmie przez Zastępczypojazd.pl
Uprzejmie przy tym prosimy o informacje kiedy faktura zostanie opłacona.
Pozdrawiam Serdecznie
Marlena." "

Wiadomość jest napisane poprawnie, a w stopce wprowadzone są nawet dane pobrane ze strony serwisu - zwykle, przy tego typu przekrętach cyberprzestępcy celowo wprowadzają błędy językowe i dziwnie brzmiące zwroty, by odseparować bardziej świadomych użytkowników od kolejnych kroków.

Jeśli nie korzystaliście ze świadczeń tej firmy, to powinna uruchomić Wam się w tym przypadku czerwona lampka. Wiadomość zawiera załącznik będący rzekomą fakturą w formacie PDF, a otworzenie tego dokumentu jest niebezpieczne. Jeśli będziemy chcieli sprawdzić zawartość tej faktury w przeglądarce zostanie uruchomiona strona internetowa, która wywoła ciąg przekierowań, a następnie pobierze i uruchomi plik, będący wirusem typu ransomare.

Po chwili od jego uruchomienia w tle, dane na naszym dysku zostaną zaszyfrowane, a na ekranie pojawi się komunikat z informacją co należy zrobić, by odzyskać dane - opłacić okup.

To kolejny przypadek fałszywych wiadomości e-mail rozsyłanych po naszym kraju. Poprzednie przekręty dotyczyły fałszywych faktur od firm komunikacyjnych - Orange, Play, a nawet Multimedia Polska. Przez zaawansowaną wersję ransomware ucierpiały dziesiątki tysięcy firm w całej Europie, paraliżując ich systemu komputerowe i uniemożliwiając prowadzenie biznesu przez kilkanaście dni. 

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się otrzymać podejrzaną wiadomość na skrzynkę mailową?

RadioZet.pl/AM

Oceń