Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Komputery Windows 10 na procesorach ARM jednak nie tak dobre, jak się wydawało? Znamy ich ograniczenia

20.02.2018 14:37

Dla niektórych osób czas życia urządzeń na baterii może jednak być ważniejszym aspektem niż te kilka ograniczeń Windowsa.

Microsoft - zdj. laptop Windows 10 ARM fot. Microsoft

Niedługo na rynku zadebiutują komputery z Windowsem 10 działające pod kontrolą energooszczędnych, mobilnych procesorów w architekturze ARM. Układy znane do tej pory przede wszystkim ze smartfonów i tabletów pozwolą, dzięki specjalnemu przebudowaniu systemu od zera, na uruchomienie pełnej dystrybucji Microsoftowej „dziesiątki”.

Windows 10 ARM a 32 i 64-bitowe aplikacje i sterowniki

Microsoft do tej pory milczał o ewentualnych ograniczeniach, jakie dotkną tę platformę poza brakiem wsparcia dla klasycznych aplikacji .exe w wersjach 64-bitowych. Emulacja pozwoli jednak na uruchomienie programów pisanych pod architekturę x86 (32-bity), natomiast sterowniki będą musiały być napisane pod 64-bity. Zastanawiające, prawda? Jakie więc jeszcze ograniczenia będą posiadać pierwsze urządzenia ARM pracujące pod kontrolą Windowsa 10?

Brak wsparcia dla części aplikacji i gier komputerowych

Niektóre programy wymagają do działania przyśpieszenia sprzętowego OpenGL w wersji 1.1 lub nowszej. Tych aplikacji nie będziemy mogli uruchomić na Windowsie 10 ARM. Podobnie z grami, które korzystają z zewnętrznych aplikacji chroniących przed oszustwem, jak np. EasyAntiCheat. Gracze mogą nie być zadowoleni z takich efektów.

Problematyczne wsparcie dla aplikacji Windows Phone

W sklepie Microsoftu znajdziemy wiele aplikacji pisanych zarówno dla systemu Windows 10, jak i Windows Mobile 10. Użytkownicy korzystający z Windows 10 ARM będą mieli do obu z nich dostęp, lecz Microsoft nie obiecuje pełnego wsparcia dla tych aplikacji — mogą występować problemy z rozdzielczością wyświetlania lub orientacji ekranu.

Brak wsparcia dla wirtualnych maszyn

Microsoft z uwagi na duże obciążenie programów, które tworzą maszyny wirtualne, nie mógł włączyć platformy Hypervision dla Windows 10 ARM. Działanie systemu jest nieco inne od klasycznych komputerów PC z procesorami X86 lub x64, więc w przypadku ARM byłoby to zbyt ciężkie do zaimplementowania, a ponadto układy mobilne miałyby zbyt małą moc obliczeniową na uruchomienie takich aplikacji.

Niektórzy użytkownicy zapewne nawet nie zwrócą większej uwagi na brak tych funkcjonalności. Plusy w postaci ciekawej mobilnej platformy i długiego czasu pracy na baterii mogą nawet skłonić niektóre bardziej wymagające osoby do przymknięcia oka na ewentualne wady systemu. Jedno jest natomiast pewne — Windows 10 na urządzenia z układami ARM może być niemałą rewolucją na rynku, a szybki rozwój tej architektury może w krótkim czasie zmienić rynek elektroniczny, jaki dzisiaj znamy.

Zagłosuj

Uważasz, że te wady przeszkadzałyby Ci w korzystaniu z systemu?

RadioZet.pl/AM

Oceń