Komputery Windows 10 na procesorach ARM jednak nie tak dobre, jak się wydawało? Znamy ich ograniczenia

20.02.2018 14:37
xxx zet

Dla niektórych osób czas życia urządzeń na baterii może jednak być ważniejszym aspektem niż te kilka ograniczeń Windowsa.

Microsoft - zdj. laptop Windows 10 ARM fot. Microsoft

Niedługo na rynku zadebiutują komputery z Windowsem 10 działające pod kontrolą energooszczędnych, mobilnych procesorów w architekturze ARM. Układy znane do tej pory przede wszystkim ze smartfonów i tabletów pozwolą, dzięki specjalnemu przebudowaniu systemu od zera, na uruchomienie pełnej dystrybucji Microsoftowej „dziesiątki”.

Windows 10 ARM a 32 i 64-bitowe aplikacje i sterowniki

Microsoft do tej pory milczał o ewentualnych ograniczeniach, jakie dotkną tę platformę poza brakiem wsparcia dla klasycznych aplikacji .exe w wersjach 64-bitowych. Emulacja pozwoli jednak na uruchomienie programów pisanych pod architekturę x86 (32-bity), natomiast sterowniki będą musiały być napisane pod 64-bity. Zastanawiające, prawda? Jakie więc jeszcze ograniczenia będą posiadać pierwsze urządzenia ARM pracujące pod kontrolą Windowsa 10?

Brak wsparcia dla części aplikacji i gier komputerowych

Niektóre programy wymagają do działania przyśpieszenia sprzętowego OpenGL w wersji 1.1 lub nowszej. Tych aplikacji nie będziemy mogli uruchomić na Windowsie 10 ARM. Podobnie z grami, które korzystają z zewnętrznych aplikacji chroniących przed oszustwem, jak np. EasyAntiCheat. Gracze mogą nie być zadowoleni z takich efektów.

Problematyczne wsparcie dla aplikacji Windows Phone

W sklepie Microsoftu znajdziemy wiele aplikacji pisanych zarówno dla systemu Windows 10, jak i Windows Mobile 10. Użytkownicy korzystający z Windows 10 ARM będą mieli do obu z nich dostęp, lecz Microsoft nie obiecuje pełnego wsparcia dla tych aplikacji — mogą występować problemy z rozdzielczością wyświetlania lub orientacji ekranu.

Brak wsparcia dla wirtualnych maszyn

Microsoft z uwagi na duże obciążenie programów, które tworzą maszyny wirtualne, nie mógł włączyć platformy Hypervision dla Windows 10 ARM. Działanie systemu jest nieco inne od klasycznych komputerów PC z procesorami X86 lub x64, więc w przypadku ARM byłoby to zbyt ciężkie do zaimplementowania, a ponadto układy mobilne miałyby zbyt małą moc obliczeniową na uruchomienie takich aplikacji.

Niektórzy użytkownicy zapewne nawet nie zwrócą większej uwagi na brak tych funkcjonalności. Plusy w postaci ciekawej mobilnej platformy i długiego czasu pracy na baterii mogą nawet skłonić niektóre bardziej wymagające osoby do przymknięcia oka na ewentualne wady systemu. Jedno jest natomiast pewne — Windows 10 na urządzenia z układami ARM może być niemałą rewolucją na rynku, a szybki rozwój tej architektury może w krótkim czasie zmienić rynek elektroniczny, jaki dzisiaj znamy.

Zagłosuj

Uważasz, że te wady przeszkadzałyby Ci w korzystaniu z systemu?

RadioZet.pl/AM

Oceń