Koniec z szukaniem grobów. Wystarczy zainstalować cmentarną nawigację

31.10.2017 09:41
xxx zet

Nie trzeba już zdawać się na zawodną pamięć wśród tysięcy grobów szukając tego jednego, który chce się odwiedzić. Z pomocą przychodzą aplikacje nawigacyjne, które doprowadzą prosto do celu. Nie każdy jednak może z nich skorzystać.

Koniec z szukaniem grobów. Wystarczy zainstalować cmentarną nawigację fot. materiały prasowe

W sklepie Google Play znajduje się kilkanaście programów oferujących pomoc w dotarciu do miejsca spoczynku bliskich. Niestety, większość z nich potrafi nawigować tylko po jednym, wybranym cmentarzu – nie powstała jeszcze aplikacja, która objęła by działaniem całą Polskę.

Najlepszymi ocenami cieszy się program Cmentarz Koszalin, którego ostatnia aktualizacja miała miejsce 18 czerwca 2015 roku. Program pozwala odnaleźć miejsce pochówku na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie i zawiera dane o osobach pochowanych w tej nekropolii od 1945 roku.

Dobre noty zbiera także program Szczecińskie Cmentarze - bezpłatna wyszukiwarka miejsc pochówku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Zawiera dane o osobach pochowanych w tej nekropolii od 1945 roku. Opublikowano również opisy cmentarzy w Szczecinie. Ostatnia aktualizacja pochodzi z 17 czerwca 2015 roku.

fot. materiały prasowe

Aplikacja Sakralny Poznań powstała z myślą o osobach planujących odwiedzić groby swoich bliskich. Ma ona na celu ułatwienie odnalezienia miejsca pochówku konkretnych osób oraz wyszukanie cmentarzy i kościołów w Poznaniu. Wyszukane miejsce pochówku pokazywane jest przez program na mapie – nie ma opcji włączenia nawigacji. Ostatniej aktualizacji programiści dokonali 31 października 2014 roku.

Program Olsztyńskie Cmentarze obejmują swoim działaniem cmentarze przy ul. Wadąskiej (Dywity) oraz przy ul. Poprzecznej. Aplikacja potrafi nie tylko pokierować krokami użytkownika w obrębie nekropolii, ale także wyznaczyć trasę dojazdu na dany cmentarz. Ostatniej aktualizacji dokonano 15 września 2017 roku.

iPowązki to interaktywny przewodnik po Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (potocznie zwanym Stare Powązki). Aplikacja pozwala nie tylko odnaleźć miejsca spoczynku zasłużonych Polaków, ale także daje szanse zapoznania się z dorobkiem ich życia. Ostatnia aktualizacja została przeprowadzona 19 listopada 2013 roku.

fot. materiały prasowe

Program Polskie Cmentarze pozwala na lokalizowanie grobów osób pochowanych na Cmentarzu Komunalnym w Zielonej Górze. Po odszukaniu konkretnego grobu, uzyskamy dane osoby zmarłej, lokalizację grobu na terenie nekropolii, a także mapę cmentarza z zaznaczeniem konkretnej kwatery. Autorzy chwalą się, że program pokazuje także aktualny rozkład jazdy komunikacji miejskiej - ostatnia aktualizacja została jednak dokonana 2 lutego 2014 roku.

Aplikacja GROBONET została przygotowana w wersjach dla kilkunastu polskich miast i miejscowości – korzystając z niej, można zobaczyć zdjęcie poszukiwanego grobu, zapoznać się z jego lokalizacją na mapie oraz skorzystać z podpowiedzi nawigacyjnych.

Poszczególne edycje obsługują Dys, Gdynię, Kędzierzyń Koźle, Końskie, Krotoszyn, Kutno, Lubin, Oświęcim, Pieńsk, Przeworsk, Rzeszów, Toruń oraz Wałbrzych. Wersje instalacyjne programów znajdują się w tym miejscu.

Ciekawą opcją może być także program Cmentarz GPS, który pozwala na własnoręczne zapisanie lokalizacji grobów bliskich osób. Przy następnych odwiedzinach będzie można skorzystać z podpowiedzi nawigacyjnych. Ostatnia aktualizacja pochodzi z 29 października 2017.

Zagłosuj

Jak często odwiedzasz groby bliskich?

RadioZET.pl/MT

Oceń