Korzystałeś z tej klawiatury na Androidzie? Wprowadzane w niej hasła trafiły w ręce cyberprzestępców

07.12.2017 10:32

Twórcy aplikacji nie popisali się w kwestii bezpieczeństwa. Dane wprowadzane przez użytkowników na wirtualnej klawiaturze bez problemu znalazły się w sieci.

Korzystałeś z tej klawiatury na Androidzie? Wprowadzane w niej hasła trafiły w ręce cyberprzestępców fot. aitype.com

Grupa zajmująca się cyberbezpieczeństwem odkryła poważny wyciek danych z serwerów producenta aplikacji. Do sieci trafiły dane ponad 75% użytkowników ai.type, a więc narażonych na skutki tego incydentu jest ok. 31 milionów osób.

Hakerzy bezproblemowo przejęli bazę danych o wielkości 577GB. Twórcy w żaden sposób nie zabezpieczyli serwera, na którym przechowywane były informacje, które powinny być poufne - cybeprzestępcy nie musieli więc znać hasła dostępu, a jedynie ścieżkę, po której po prostu przejęli pliki.

Na serwerach twórcy przechowywali takie informacje jak imię i nazwisko użytkownika, jego adres e-mail, a także jego numer IP, nazwę dostawcy sieci, numer urządzeń IMEI, a także w niektórych wypadkach wprowadzane przez użytkowników hasła.

Nie wiadomo czy aplikacja nie zbierała więcej informacji o użytkownikach i czy te dane są bezpieczne. Na wszelki wypadek radzimy jej użytkownikom odinstalowanie aplikacji i zmianę haseł we wszystkich serwisach lub usługach, do których się logowali z jej pomocą.

Zagłosuj

Korzystałeś z tej lub podobnych aplikacji zastępujących domyślną klawiaturę w smartfonie?

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę technologiczną i odgadnij pierwotną cenę tych gadżetów:

Quiz. Ceny technologii fot. pixabay
Oceń