Kościoły w Google pozbawione krzyży. W internecie zawrzało

11.09.2017 11:15

Na wizualizacjach kościołów pojawiających się w trybie trójwymiarowym Map Google brakuje krzyży – odkrycie opisano na jednym z niemieckich prawicowych portali. Szybko pojawiły się oskarżenia o walkę z Chrześcijaństwem.

Kościoły w Google pozbawione krzyży. W internecie zawrzało fot. zrzut ekranu

Niemieccy internauci odkryli, że obecne w Google Maps trójwymiarowe reprezentacje kościołów odwzorowywane są bardzo szczegółowo, z dbałością i detale. Mimo tego, na wieżach nie odnajdywali krzyży, które są tam zwyczajowo umieszczane.

Doprowadziło to do powstania teorii spiskowej, w której oskarżano Google o prowadzenie wojny z chrześcijaństwem przez próbę usunięcia symboli religijnych z przestrzeni publicznej i tym samym tworzenie alternatywnej, świeckiej rzeczywistości.

Sprawę można zweryfikować samemu, przyglądając się modelom polskich kościołów – rzeczywiście, w wielu przypadkach nie zobaczymy na nich krzyży.

Nie jest to jednak intencjonalne działanie giganta, tylko ograniczenie technologii stosowanej do automatycznego tworzenia trójwymiarowych modeli. Algorytmy na podstawie zdjęć satelitarnych tworzą szczegółowe miniaturki budynków – co jest imponujące, biorąc pod uwagę, że mają do dyspozycji tylko płaskiem dwuwymiarowe zdjęcia, na których brakuje informacji na przykład na temat wysokości.

Zdjęcia te nie są wystarczająco szczegółowe, żeby wychwycić małe, liczące sobie metr-dwa szczegóły – krzyże wieńczące kościoły nie są po prostu wystarczająco dużej, żeby zostały z należytą szczegółowością sfotografowane z kosmosu.

Nie oznacza to, że wszystkie kościoły oraz świątynie pozbawione są krzyży i innych symboli religijnych – jeśli taki jest obecny, oznacza to zazwyczaj wprowadzenie ręcznych poprawek i uzupełnień do modelu przygotowanego przez komputer.

Zagłosuj

Brak krzyży na kościołach pokazywanych przez Google to waszym zdaniem:

RadioZET.pl/MT

Oceń