Która metoda blokowania smartfona jest najbezpieczniejsza?

24.08.2017 14:07

Dostęp do naszych smartfonów zabezpieczamy zazwyczaj wzorem rysowanym na ekranie, PIN-em lub odciskiem palca. Niewiele osób wie, jak łatwo można to obejść.

Która metoda blokowania smartfona jest najbezpieczniejsza? fot. Andri Koolme, CC BY 2.0

Poszczególnym sposobom blokowania dostępu do telefonów przyjrzeli się specjaliści, którzy ocenili, jak bardzo są skuteczne. Okazało się, że nie ma metod idealnych i każdą z nich można pokonać lub obejść, szczególnie jeśli swoim lenistwem ułatwi to sam użytkownik.

Doskonałym przykładem jest tutaj odblokowywanie smartfona rysowanym na ekranie wzorem. Teoretycznie istnieje 150 mln kombinacji – jak się okazało, w praktyce 25% użytkowników korzysta z jednego z 15 najbardziej popularnych. Daje to sporą szansę odblokowania smartfona przez wiedzącą o tym fakcie osobę nawet w kilka sekund.

Podczas eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców okazało się ponadto, że stworzone przez nich oprogramowanie może ze skutecznością 95% odgadnąć rysowany przez użytkownika wzór na podstawie filmu nagranego nawet z kilku metrów.

Podobnie łatwy do złamanie może być PIN – o ile ustalając go, pójdziemy na łatwiznę. Jeśli spośród 10 000 dostępnych kombinacji wybierzemy taką, która jest najszybsza do wpisania lub najłatwiejsza do zapamiętania – możemy winić tylko siebie.

- Nie korzystajmy z prostych kształtów przy blokadzie ekranu wzorem. Unikajmy odniesień do imion, dat oraz potocznych wyrazów przy korzystaniu z PIN-ów i haseł. Wyłączmy wszelkie funkcje i mechanizmy, które mogą ułatwić uzyskanie dostępu do naszego smartfona osobom postronnym. A najlepiej wykorzystajmy podwójne zabezpieczenia i ograniczmy do minimum liczbę możliwych nieudanych prób odblokowania – radzi Piotr Pachota z serwisu GoRepair.

Stosunkowe proste do złamania – o ile komuś będzie zależało – jest także odblokowywanie smartfona czytnikiem linii papilarnych. Żeby stworzyć fałszywy palec, wystarczy kilka chwil, dostęp do przedmiotów użytkownika oraz plastelina i kompozyt dentystyczny.

Naukowcy wykazali ponadto, że odciski palców można bardzo prosto zdjąć z publikowanych w internecie selfie.

Łatwy do ominięcia okazał się być także skan tęczówki – jak się okazało, czasami wystarczy pokazać dobrej jakości zdjęcie właściciela telefonu, a jeśli to nie pomaga, szanse na oszukanie systemu zwiększa położenie na wizerunku oka soczewki kontaktowej.

Zagłosuj

Którą metodę zabezpieczania dostępu do smartfona stosujecie?

RadioZET.pl/MT

Oceń