Kupował smartfon przez internet. Oszukano go trzy razy z rzędu

05.06.2017 10:07

Niebywałego pecha miał 31-latek próbujący kupić smartfona na jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych – padł ofiara oszustów trzy razy z rzędu i stracił sporo pieniędzy.

Kupował smartfon przez internet. Oszukano go trzy razy z rzędu fot. materiały prasowe

Nazwa portalu, z którego korzystał mężczyzna nieostała podana do wiadomości publicznej. Wiadomo za to, jak wyglądały poszczególne próby zakupu.

Pierwsza z nich opierała na kwotę 340 zł. Kupujący przelał pieniądze za telefon sprzedającemu, a ten przestał reagować na próby kontaktu.

Dwa dni później 31-latek postanowił kupić smartfona z innego źródła. Tym razem cena była nieco wyższa i wynosiła 350 zł. Sytuacja jednak się powtórzyła – po wykonaniu przelewu kontakt ze sprzedawcą się urwał.

Po kilku godzinach mężczyzna dokonał trzeciego zakupu – tym razem decydując się na płatność za pobraniem. Telefon dotarł na jego adres. Po zapłaceniu 470 zł i rozpakowaniu przesyłki okazało się jednak, że sprzęt jest uszkodzony i niesprawny. Poproszony o zwrot pieniędzy sprzedawca nie reagował na wiadomości.

Łącznie 31-latek stracił więc 1160 zł – sprawą zajęła się policja. Smartfona udało się kupić dopiero za czwartym razem – nie wiadomo jednak, na jaką kwotę opiewała transakcja.

- Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić towar. Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Uważajmy na „super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu, musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku gdy mieszkamy daleko, zapytajmy, czy po towar można zgłosić się osobiście – radzi kupującym przez internet policja.

Nie tylko kupujący muszą uważać w internecie – przestępcy znaleźli sposób na wyłudzanie towarów bez płacenia. Sprzedawcy, którzy się zagapią, mogą stracić nawet kilka tysięcy złotych.

Zagłosuj

Oszukano Was podczas zakupów przez internet?

RadioZET.pl/MT

Oceń