Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

LTE przyspieszyło do 498 Mb/s. Ale tylko w jednym mieście w Polsce

26.10.2017 15:18

Plus i Cyfrowy Polsat idą z czasem, postępem i osiągnięciami – prędkość oferowanego przez sieci internetu LTE wzrosła do 498 Mb/s.

LTE przyspieszyło do 498 Mb/s. Ale tylko w jednym mieście w Polsce fot. materiały prasowe

Dla użytkowników oznacza to same zalety – dzięki większej prędkości oglądania przez internet filmów w wysokiej jakości (na przykład 4K) jest płynne i nie wiążę się z koniecznością buforowania, czyli konieczności odczekania na załadowanie się części odtwarzanego materiału.

Dzięki przyspieszeniu transmisji zwiększyła się pojemność sieci – dzięki temu średnia przepustowość osiągana przez użytkowników będzie wyższa, a więcej osób będzie mogło korzystać z internetu LTE w Plusie i Cyfrowym Polsacie bez odczuwania spadku jakości połączenia.

Zwiększy się także stabilność, przekładająca się bezpośrednio na komfort korzystania z internetu.

Operatorowi udało się zwiększyć przepustowość sieci stosując nowe technologiczne sztuczki:

  • agregacja w trzech częstotliwościach pasma o łącznej szerokości 50 MHz, co pozwala na maksymalną transmisję danych nawet do 375 Mb/s przy pobieraniu (LTE Plus Advanced)
  • uruchomienie modulacji 256 QAM, dzięki czemu transfer danych na zagregowanym paśmie jest szybszy o 33%, dzięki czemu maksymalną prędkość Internetu to teraz 498 Mb/s
  • zaimplementowanie MIMO 4x4 na LTE2600, co podwaja do 300 Mb/s prędkość Internetu w tym paśmie

Nie wszyscy jednak będą mogli z tych możliwości skorzystać. Po pierwsze, pilotażowe wdrożenie zostało wykonane w Białymstoku. Po drugie, zwiększenie przepustowości sieci nie oznacza, że taką prędkość przesyły danych da się osiągnąć na pojedynczym urządzeniu, nawet jeśli specyfikacja techniczna mu na to pozwala (smartfony wyposażone są w moduły LTE z różnymi maksymalnymi prędkościami przesyłania danych).

Zagłosuj

Korzystacie z LTE w telefonie?

RadioZET.pl/MT

Oceń