Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Laptop, który wytrzyma kilka dni na jednym ładowaniu? Microsoft pracuje nad rewolucyjnym rozwiązaniem

23.10.2017 12:25

Kluczem do sukcesu może być wykorzystanie w laptopach mobilnych procesorów znanych ze smartfonów.

Laptop, który wytrzyma kilka dni na jednym ładowaniu? Microsoft pracuje nad rewolucyjnym rozwiązaniem

Microsoft we współpracy z firmą Qualcomm, jednym z największych producentów mobilnych układów CPU i GPU, pracują nad stworzeniem nowej linii urządzeń - laptopów, które pracowałyby w oparciu o smartfonowe układy w architekturze ARM.

Obecnie dostępne laptopy na rynku są w stanie zwykle wytrzymać ok. 6-10 godzin na baterii przy obciążeniu. Układy w nich stosowane mimo zwiększania ich energooszczędności wciąż zużywają za dużo energii, by móc cieszyć się dłuższą żywotnością na jednym ładowaniu baterii.

Współpraca Microsoftu z Qualcommem może przynieść jednak rewolucję w tej dziedzinie. Obie firmy pracują obecnie nad portem pełnoprawnej wersji Windowsa 10 na architekturę ARM, a także wprowadzenie emulacji aplikacji pisanych pod znaną z komputerów architektury x86 - dzięki czemu nie trzeba by było zrezygnować z dotychczas stworzonych aplikacji.

Prototypowe urządzenie jest już na bardzo zaawansowanym etapie prac, a efekty, jakie są już osiąganie, przekraczają wszelkie oczekiwania.

Pierwsi testerzy urządzenia zgłaszali błędy dotyczące przewidywania przez system czasu, po jakim skończy się bateria laptopa - licznik pokazywał, że zostało jeszcze kilka dni pracy bez konieczności podłączania laptopa do gniazdka. Jednak jak się okazało, zgłaszany błąd wcale nim nie był - laptopy pracujące pod kontrolą tych mobilnych układów faktycznie są w stanie zapewnić tak długą żywotność sprzętu.

Komputery, które pracowałyby pod kontrolą mobilnych układów Snapdragona, byłyby więc pełnoprawnymi maszynami do pracy, które sprawiłyby, że nie musielibyśmy martwić się już o zabieranie ze sobą ładowarki w przypadku zabrania sprzętu do pracy lub na studia. Niestety jeszcze nie wiadomo, kiedy takie laptopy zadebiutują na rynku, ale wszystko wskazuje na to, że powinniśmy je zobaczyć jeszcze w tym roku lub najpóźniej w I kwartale 2018.

Pierwsze komputery tego typu mogłyby pracować w oparciu o Snapdragona 835, czyli układ obecnie wykorzystywany w większości flagowych smartfonach dużych producentów.

Zagłosuj

Ile zwykle Twój laptop wytrzymuje na baterii?

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń