Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Laptop, który wytrzyma kilka dni na jednym ładowaniu? Microsoft pracuje nad rewolucyjnym rozwiązaniem

23.10.2017 12:25

Kluczem do sukcesu może być wykorzystanie w laptopach mobilnych procesorów znanych ze smartfonów.

Laptop, który wytrzyma kilka dni na jednym ładowaniu? Microsoft pracuje nad rewolucyjnym rozwiązaniem

Microsoft we współpracy z firmą Qualcomm, jednym z największych producentów mobilnych układów CPU i GPU, pracują nad stworzeniem nowej linii urządzeń - laptopów, które pracowałyby w oparciu o smartfonowe układy w architekturze ARM.

Obecnie dostępne laptopy na rynku są w stanie zwykle wytrzymać ok. 6-10 godzin na baterii przy obciążeniu. Układy w nich stosowane mimo zwiększania ich energooszczędności wciąż zużywają za dużo energii, by móc cieszyć się dłuższą żywotnością na jednym ładowaniu baterii.

Współpraca Microsoftu z Qualcommem może przynieść jednak rewolucję w tej dziedzinie. Obie firmy pracują obecnie nad portem pełnoprawnej wersji Windowsa 10 na architekturę ARM, a także wprowadzenie emulacji aplikacji pisanych pod znaną z komputerów architektury x86 - dzięki czemu nie trzeba by było zrezygnować z dotychczas stworzonych aplikacji.

Prototypowe urządzenie jest już na bardzo zaawansowanym etapie prac, a efekty, jakie są już osiąganie, przekraczają wszelkie oczekiwania.

Pierwsi testerzy urządzenia zgłaszali błędy dotyczące przewidywania przez system czasu, po jakim skończy się bateria laptopa - licznik pokazywał, że zostało jeszcze kilka dni pracy bez konieczności podłączania laptopa do gniazdka. Jednak jak się okazało, zgłaszany błąd wcale nim nie był - laptopy pracujące pod kontrolą tych mobilnych układów faktycznie są w stanie zapewnić tak długą żywotność sprzętu.

Komputery, które pracowałyby pod kontrolą mobilnych układów Snapdragona, byłyby więc pełnoprawnymi maszynami do pracy, które sprawiłyby, że nie musielibyśmy martwić się już o zabieranie ze sobą ładowarki w przypadku zabrania sprzętu do pracy lub na studia. Niestety jeszcze nie wiadomo, kiedy takie laptopy zadebiutują na rynku, ale wszystko wskazuje na to, że powinniśmy je zobaczyć jeszcze w tym roku lub najpóźniej w I kwartale 2018.

Pierwsze komputery tego typu mogłyby pracować w oparciu o Snapdragona 835, czyli układ obecnie wykorzystywany w większości flagowych smartfonach dużych producentów.

Zagłosuj

Ile zwykle Twój laptop wytrzymuje na baterii?

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń