Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Latarnie komunikacyjne zastąpią tradycyjną sygnalizację świetlną

20.06.2017 10:10

Stanie w korkach z powodu ograniczonej przepływności samochodów na trasie z sygnalizacją świetlną może niedługo przestać być naszym problemem.

Latarnie komunikacyjne zastąpią tradycyjną sygnalizację świetlną fot. pexels

Naukowcy z singapurskiego ośrodka badawczego o nazwie "A*STAR" przewidują, że ruch samochodowy w dużych miastach w przyszłości będzie znacznie płynniejszy. Zawdzięczymy to m.in. półautonomicznym rozwiązaniom, już montowanym w wielu samochodach, a także zupełnie nowym "latarniom komunikacyjnym".

Dzięki nim możliwe będzie przechwytywanie danych od zbliżających się do nich samochodów, a następnie zaplanowanie dla nich optymalnej drogi przejazdu przez skrzyżowanie. Co to oznacza w praktyce? Specjalna jednostka przejmowałaby kontrolę nad pojazdem - jego prędkością i skrętem, w celu bezpiecznego dotarcia do wybranej drogi odchodzącej od skrzyżowania.

Zagłosuj

Uważasz, że takie rozwiązanie się sprawdzi?

Jeśli wszystko działoby się zgodnie z założeniami, to tego typu system byłby wręcz idealnym rozwiązaniem - zwłaszcza dla osób, które często mają problemy z rozpoznaniem, kto posiada pierwszeństwo ruchu na skrzyżowaniach.

RadioZet.pl/A*STAR Research/geekweek/AM

Oceń