Lenovo zapłaci ogromną karę za instalację oprogramowania szpiegującego

07.09.2017 10:10

Amerykańska komisja handlu nałożyła na chińskie przedsiębiorstwo karę w wysokości 3,5 miliona dolarów.

Lenovo zapłaci ogromną karę za instalację oprogramowania szpiegującego fot. pixabay

Kara na Lenovo została nałożona ze względu na wprowadzenie na rynek komputerów z systemem Windows, które posiadały preinstalowane oprogramowanie "Superfish". Zostało one uznane za aplikację szpiegującą.

Według Amerykańskiej Komisji Handlu aplikacja ta wykorzystywała nielegalne techniki do gromadzenia danych na temat użytkowników (mogła dzięki temu wyświetlać im uciążliwe reklamy), a także przechwytywać dane logowania do stron i usług internetowych.

Lenovo utrzymuje swoje niewinność tłumacząc, że Superfish wcale nie wykorzystuje nielegalnych metod do przechwytywania informacji o użytkownikach - jedynie powołuje się na jego historię wyszukiwania. Firma jednak od początku tej sprawy, która została zgłoszona w 2015 roku, mocno ograniczyła ilość preinstalowanych na swoich komputerach aplikacji zewnętrznych, a także przeprowadza na nich poważniejsze testy kwalifikacyjne.

Oferowanie użytkownikom dodatkowego oprogramowania firm trzecich w systemach typu OEM, dołączanych do laptopów i komputerów stacjonarnych, to częste praktyki wielu producentów sprzętu. Firmy często nie potrafią oprzeć się pokusie zarobienia jeszcze większej ilości pieniędzy ze sprzedaży swoich urządzeń, stąd mogą trafiać się tego rodzaju "kwiatki", które zamiast dać klientom jakąś ewentualną, dodatkową wartość, mogą działać na ich szkodę lub po prostu uprzykrzać im korzystanie z komputera.

RadioZet.pl/AM

Oceń